Kapovací a deskové pilové systémy Mafell

25. 7. 2022

V předchozích dílech našeho seriálu jsme si již představili velké kotoučové pily určené pro tesařinu, teď se budeme věnovat menším variantám okružních pil a jedinečnému pilovému deskovému systému PSS 3100.

Firma Mafell má ve výrobním programu celou řadu okružních pil podle velikosti a určení. Hlavní výhodou kapovacích systémů ve srovnání s klasickou kapovací pilou je to, že s pilou jdete přímo k materiálu a nemusíte například dlouhé palubky nebo podlahovky dopravovat na klasický kapovací stůl, což je mnohdy velmi komplikované vzhledem k omezenému prostoru nebo naopak dlouhému materiálu, s nímž se třeba na lešení špatně manipuluje. Další nespornou výhodou je jejich velikost a skladnost ve srovnání s klasickou kapovací pilou a přídavným stolem třeba při transportu na montáž. Na kapovací liště lze nastavit velmi přesně libovolný úhel (od 45° (60°) do 60° (50°) podle typu), a v případě současného nastavení naklopení stroje pak řezat jedním řezem pod dvěma úhly najednou. Nejedná se ale jen o jednoúčelové stroje, všechny pily lze z kapovacích lišt jednoduchým způsobem sundat a používat jako samostatné stroje, případně využít i standardních vodicích lišt Mafell.

Nejmenším zástupcem je kapovací pilový systém KSS 300 v kabelové verzi, případně KSS 40 18 Mbl v AKU verzi. Tyto stroje zaujmou hlavně malou velikostí a nízkou hmotností (3 respektive 3,55 kg). Řezání materiálů do max. tloušťky 40 mm zajišťuje dostatečně nadimenzovaný motor o výkonu 900 W. Uplatnění tyto pily naleznou zejména u podlahářů, při výrobě teras, dřevěných obkladech apod. Zajímavostí u této verze je i to, že v systejneru je stočena také samostatná vodicí Flexilišta délky 140 cm (verze stroje s označením T-MAX).

Dalším již o trochu větším strojem je KSS 50 a AKU verze KSS 50 18 Mbl. Má prořez 52 mm na liště a 58 mm bez lišty, dále výkonný motor 1300 W a hmotnost 5,4 kg. Osazena je kapovací lišta velikosti M s maximální délkou řezu 400 mm. Jako příslušenství lze zakoupit i lištu ML pro délku řezu 700 mm – vhodné například pro kolmé řezy OSB desek. Tyto velikosti lišt lze použít i u dalšího modelu KSS 60 a KSS 60 18 Mbl s prořezem 61 mm na liště a 67 mm bez lišty, výkonným motorem 1800 W a hmotností 6,1 kg, což je ideální pro staveništní montáž dřevostaveb s dnes nejpoužívanějším materiálem KVH tloušťky 60 mm.

Největším z kapovacích systémů je kabelová verze KSS 80 s výkonným CUPREX motorem 2300 W a hloubkou řezu 82 mm na liště a 88 mm bez lišty. Osazená kapovací lišta je už větší s označením L a maximální délkou řezu 370 mm. Tato pila najde uplatnění v tesařině na altány a pergoly i menší krovy.

Velmi specifickým a na trhu jedinečným strojem je deskový pilový systém PSS 3100. Je to „samoběžný“ a přenosný stroj na formátování deskových materiálů ve výrobě i přímo na stavbě. Okružní pila s nastavitelnou hloubkou řezu do max. 45 mm a pouze kolmým řezem je napevno uchycena na dvoudílné speciální liště. Na liště je integrován samouzavírací kanálek, který společně s plným krytem kotouče zajišťuje perfektní odvod prachu do napojeného vysavače. Tím se enormně eliminuje prašnost. Využití je pro formátování materiálů na bázi dřeva, ale i sádrokartonů, cementotřískových či alubond desek apod. Výhodou je opět možnost formátovat materiál přímo na paletě a není tedy potřeba ho ve dvou lidech transportovat na stacionární formátku. Stroj je navíc vybaven funkcí předřezu, možností nastavení rychlosti pojezdu dle formátovaného materiálu a jako speciální příslušenství lze dokoupit i paralelní dorazy pro nastavení libovolné šířky řezání. Maximální délka řezu je 310 cm, díky nízké hmotnosti 18,3 kg tak stroj může obsluhovat pouze jedna osoba.

PSS 3100 v akci při formátování OSB desek:


Článek Jiřího Bartoše původně vyšel v červencovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email