Řetězová dlabačka MAFELL LS 103 Ec

24. 6. 2022

Čep a dlab patří mezi základní tesařské spoje. Pro zvýšení efektivity výroby dlabů nejenom na stavbě existuje více možností, mezi ty nejrychlejší a nejpřesnější se ale jednoznačně řadí výroba pomocí řetězové dlabačky. A ta od Mafellu je v tomto směru TOP výrobek.

Červeno-šedý stroj na první pohled zaujme svou robustností. První uchopení do rukou však znamená hned první překvapení – zjevné robustnosti hmotnost vůbec neodpovídá. Je to tím, že i v tomto případě jsou, tak jako je tomu u mnoha dalších strojů Mafell, některé díly vyrobeny z hořčíkové slitiny, která zajišťuje minimální hmotnost a zároveň dostatečnou pevnost a tuhost.

Stroj je opět osazen vysokovýkonným motorem Cuprex s příkonem 2500 W, což ocení uživatel hned u prvního dlabu. Velká rychlost úběru materiálu bez jakéhokoliv znatelného poklesu výkonu i při velkém tlaku do záběru tak přináší další překvapení. A nakonec – dlab je čistý, žádné ušpinění od oleje pro mazání řetězu. Jak je to možné? Tato dlabačka nepotřebuje žádné mazání díky speciálnímu ložisku. Při práci s pohledovým hoblovaným řezivem opět jednoznačná výhoda oproti konkurenci. To vše ještě doplňuje ergonomický tvar pro optimální úchop a dokonalý stroj je tu.

Dlabání je možné provádět v různých směrech.

Výčet předností ale zdaleka nekončí. V základním provedení dodávaný boční doraz lze sundat a použít volitelné příslušenství ve formě vodicího stojanu s označením FG 150 pro dlaby do hloubky max. 140 mm. Ten zajišťuje nejenom kolmé vedení vůči materiálu, ale zároveň umožňuje i přesné nastavení bočního odstupu dlabu. Ve stojanu umístněná a ve směru síly nastavitelná pružina usnadňuje vyjíždění z dlabu. Výlisky na šasi stojanu pak přehledně ukazují pozici přední i zadní strany dlabu pro správné polohování podle na dřevě zakreslených rysek.

Stroj lze zakoupit ve čtyřech variantách podle zvolené dlabací garnitury – šíře 35 nebo 40 mm a délka 100 nebo 150 mm. Další garnitury lze samozřejmě kdykoliv dokoupit a podle potřeby vyměňovat. Výměna i dodatečné optimální napnutí řetězu jsou opět, tak jak je u Mafell zvykem, velmi rychlé a jednoduché. Stroj však není pouze jednoúčelový. Lze ho dále použít ve spojení s vodicími drážkovacími zařízeními, na která ho lze upnout a vytvářet tak přesné „zahloubené“ drážky až do hloubky 500 mm pro dnes tak stále více oblíbené skryté styčníkové desky.

Největší drážkovací zařízení SG500.

Na výběr je drážkovací zařízení SG230, SG400 a největší SG500. Garnitury jsou k dispozici od 6 mm do 21 mm u SG230, od 6 mm do 17 mm u SG400 a od 10 mm do 17 mm u největší SG500. U tohoto typu je možné ještě navíc použít tzv. „vodítko“ připevněním na konec dlabací garnitury (dodávané v rozmezí tloušťky 3 až 14 mm) zajišťující přesné vedení v předchozí drážce pro vytváření drážek šířky až 28 mm. Obě větší varianty jsou navíc ještě naklopitelné od +45°do -45°.

Detail se stojanem FG150.

Základní parametry stroje LS 103 Ec:
Jmenovitý příkon: 2500 W
Otáčky na prázdno: 4050 otáček/min.
Hmotnost: 8,7 kg
Hloubka dlabu: 100/150 mm
Univerzální motor: 230 V/50 Hz

Prospekt Mafell LS 103 Ec + SG230 + SG400 + SG500.


Článek Jiřího Bartoše původně vyšel v červnovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email