PREFALZ jako univerzální střešní a fasádní produkt

27. 5. 2022

Na našem trhu není příliš mnoho produktů, které lze s klidem nechat namontovat jak na střechu, tak na fasádu. A to se stejnou kvalitou, odolností, zárukou a ve stejném odstínu barvy. Svitkový plech PREFALZ je v tomto výjimkou.

Důkazem je nové centrum péče o nemocné děti WonderLAD v sicilské Katánii. Sněhově bílé pásy hliníkového plechu PREFALZ lemují jak střešní rovinu, tak fasádu, ale i ostění, parapety a veškeré oplechování a lemování. Plášť budovy z odolného materiálu, jakým je hliník, podtrhuje myšlenku ochranného prostředí pro mladé onkologické pacienty. Zároveň se architektura barevně začleňuje do městského kontextu, mění svůj vzhled v průběhu dne a reaguje na vlivy prostředí, kdy se na povrchu střechy usazuje popel z nedaleké Etny, který je opětovně smýván deštěm. Hliníkový plech, jako trvale udržitelný materiál, je doplněn na průčelí budovy dalším přírodním materiálem – obkladem z portugalského korku.

Areál WonderLAD půdorysně připomíná tvar uzavřené číslice „3“. Objímá tak vnitřní nádvoří, které symbolicky chrání. Toto objetí je formálním odkazem na starosicilské „baglio“ nebo „bagghiu“, opevněný statek s velkým nádvořím. Typický půdorys baglia zahrnuje budovu s introspektivním charakterem, která je uzavřená směrem ven a jejíž všechny stavební otvory směřují dovnitř. Podobně je tomu i ve WonderLAD. Fasáda obložená hliníkovým plechem PREFALZ, jejíž několik málo otvorů rámuje momenty vnitřního života, sahá až k zemi a působí přátelsky a hermeticky současně. Budova se otevírá směrem do dvora dlouhými celoprofilovými okny, chráněnými před přímým světlem letního slunce díky prodloužené bílé střeše. Ta vytváří pergolu, jejíž podpěry připomínají kmeny stromů. Zelené nádvoří, které je plnohodnotným rozšířením interiéru, dává dětem možnost celoročního pobytu venku.

Technické znalosti pro udržitelnost a pokrok

Piero Stanco, který v Katánii se svou společností LS Edil pracuje s hliníkovými produkty společnosti PREFA Aluminiumprodukte již 15 let, je potěšen, že díky WonderLAD lze na Sicílii pozorovat významnou konstrukční inovaci. Když si představíme sicilskou architekturu, většinou se nám vybaví baroko. „Již 15 let se zde snažím prosazovat inovace ve stavebnictví s využitím hliníkových prvků,“ uvedl Piero Stanco, jehož firma měla v tomto projektu na starosti detailní plánování a pokládku celého bílého pláště budovy z materiálu PREFALZ. To vše se odehrálo v plné spolupráci s architekty kanceláře FRONTINITERRANA z Florencie, kteří dům pro péči o děti trpící rakovinou navrhli.

„Hliníkové svitky a plechy PREFA jsou vhodné jak do klimatických podmínek vnitrozemí, tak pro oblast Středomoří. Materiál nerezaví, barevně odolné povrchy P. 10 odolávají vnějším vlivům a zatížení. Jsou odolné proti UV-záření, povětrnostním vlivům a nejsou hořlavé. Estetika se zde snoubí s technologickými inovacemi a udržitelností, kterou na Sicílii potřebujeme,“ vysvětlil klempíř. Je hrdý na dosažený výsledek, který právem přirovnává k šatům šitým na míru.

Architekti se totiž rozhodli pro speciální provedení obkladu s různě širokými pásy, což dodává rozlehlé budově mnohem větší dynamiku. Samozřejmě že zkušenosti Piera Stanca byly žádané. Počínaje výpočtem spodní stavby až po dilatační spáry s ohledem na velké teplotní rozdíly, které jsou charakteristické pro sicilské klima. Rozvržení pokládky i samotné klempířské práce bylo nutné provést na milimetr přesně, aby bylo možné realizovat budovu podle návrhu architektů.

Spokojenost architektů a investorů je pro Piera Stanca a jeho tým velkým zadostiučiněním. „WonderLAD je příkladem aplikované inovace a stává se podnětem pro udržitelný technologický pokrok, který chceme vidět i zde na Sicílii. Provedení by nebylo možné bez víry v projekt a cíl, kterým je pomoci vážně nemocným dětem znovu se uzdravit,“ popsal Stanco, který realizaci atraktivního bílého pláště budovy podpořil i finančně. Na elegantní a působivý vstup do ochranné náruče WonderLAD je obzvláště hrdý. „Je to zkrátka krásná a smysluplná architektura. Vlajkový projekt pro jižní Itálii,“ glosoval na závěr Stanco.

Země: Itálie
Objekt, místo: centrum péče o nemocné děti, Katánie
Typ stavby: novostavba
Architekti: FRONTINITERRANA architects
Realizace: LS Edil
Typ střechy: PREFALZ
Barva střechy: P.10 prefa bílá
Typ fasády: PREFALZ
Barva fasády: P.10 prefa bílá
Fotografie: Croce & WIR

Více informací o objektu najdete zde:


Společnost PREFA Aluminiumprodukte GmbH si za posledních 75 let vybudovala jméno v celé Evropě díky vývoji, produkci a odbytu vysoce kvalitních střešních a fasádních systémů z hliníku. Značka PREFA je v současnosti úspěšně zastoupena na trhu ve 23 evropských zemích, sídlo firmy je ve městě Marktl/Lilienfeldu v Dolním Rakousku. Skupina PREFA zaměstnává 640 pracovníků. Více než 5 000 druhů položek je vyráběno ve třech výrobních závodech výhradně v Rakousku a Německu. Společnost PREFA je součást skupiny podniků průmyslového celku CAG Holding GmbH, který po celém světě zaměstnává více než 8 000 zaměstnanců ve 45 výrobních závodech. Na českém trhu je firma PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. od roku 2004, sídlo má v Praze v Horních Počernicích a v současnosti ji tvoří 27členný tým.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email