Moderní plechové střechy: Způsob, jak spojit architektonické trendy s funkčností

10. 6. 2024

Moderní střecha je taková, která má jednoduchý tvar a nevytváří potenciální místa zhoršující parametry energetické náročnosti budovy. Moderní střešní krytiny nezpůsobují nadměrné zatížení a umožňují optimalizaci stavebních konstrukcí. Použití technologicky vyspělých lehkých krytin umožňuje realizaci modernistických architektonických trendů bez obav o životnost budovy.

Jaké střešní krytiny jsou nejmódnější?

Současné architektonické trendy se snaží o jednoduchost. Tato problematika se týká i střech budov. V návrzích moderních budov lze nalézt objekty zakončené střechami jednoduché konstrukce, postrádající doplňkové funkční a estetické prvky. Tento přístup se týká optimalizace budov z hlediska úspor při výstavbě i provozu. Zjednodušení tvaru budov také usnadňuje plnění požadavků na energetickou účinnost. Střechy moderních budov jsou obvykle tmavých barev. Povrch jednotlivých krytin je v současnosti nejčastěji v matném provedení. Aktuálně navrhované stavby bývají jak klasické podoby s okapem, tak i bez okapu, což se týká především objektů ve stylu „moderních stodol“.

Jaké moderní střešní materiály použít?

Střechy moderních budov jsou obvykle pokryty materiály tmavé barvy, mezi kterými zůstávají neochvějně oblíbené lehké plechové střešní krytiny. Výrobky tohoto typu se dodávají v různých podobách – trapézové plechy, plechové střešní tašky nebo falcované krytiny. Díky široké škále tvarů lze lehké krytiny snadno přizpůsobit architektonickým předpokladům. Trapézové plechy a falcované krytiny se používají především pro stavby ve stylu „moderní stodoly“ nebo bungalovu. Krytiny s ocelovým jádrem mohou mít také vlnité tvary, které připomínají klasické pojetí střech.

Použití lehké plechové krytiny na střeše objektu je plně v souladu se současnými architektonickými trendy. Nízká hmotnost materiálu umožňuje efektivní optimalizaci konstrukce střechy ve fázi projektování. Moderní krytiny se vyznačují jedinečnou estetikou a dostupností v různých barvách a povrchových úpravách a zároveň umožňují dokončení staveb v různých architektonických stylech.

Výhody a nevýhody moderních řešení střech

Moderní architektonické trendy umožňují postavit budovu se zajímavou vizuální formou a plnou funkčností. Některá v současnosti používaná řešení však představují technologické a realizační výzvy. Například „bezokapové“ střechy jsou velmi dobrým řešením v energeticky úsporné výstavbě, protože umožňují maximální prosvětlení místností a pronikání velkého množství sluneční energie do interiéru budovy. Zároveň jsou díky své konstrukci bez potenciálních zón úniku tepla. Je však třeba vzít v úvahu, že „bezokapový“ přechod ze střechy na fasádu představuje určité potíže při provádění. Přesah střechy umožňuje zakrýt horní část fasády a posunout od ní do bezpečné vzdálenosti odvodnění střechy. U objektů bez okapů jsou však velké části vnějšího pláště přímo vystaveny povětrnostním vlivům. Z tohoto důvodu by se při návrhu a realizaci plynulého přechodu mezi fasádou a střechou bez okapového žlabu měla používat taková řešení, která zabrání pronikání vody pod fasádní materiál.

Jaké materiály usnadňují pokrytí neobvyklých střech?

Řešením pro „bezokapové“ střechy, které se vyznačuje maximální funkčností a estetikou, je falcovaný panel Elegant 2.0 společnosti Balex Metal.

Tento materiál lze použít jak na střechu, tak na fasádu. Díky tomuto řešení jsou veškeré konstrukce, včetně přechodové zóny mezi střechou a fasádou, chráněny proti povětrnostním vlivům. Vylepšená verze krytiny Elegant 2.0 zároveň vytváří zajímavý architektonický detail. Alternativou funkčního propojení střechy s fasádou je použití sendvičového panelu, který kromě zajímavého dekoru a odolnosti chrání interiér před tepelnými ztrátami. Sendvičový panel v různých povrchových úpravách je také součástí nabídky značky Balex Metal.

Komerční sdělení společnosti Balex Metal, s.r.o.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email