Moderní vícegenerační dům se spoléhá na PREFALZ

15. 5. 2024

Uprostřed malé venkovské obce Übersaxen nad alpským údolím Rýna chtěli matka, dcera a zeť přestavět svůj stávající rodinný dům tak, aby v něm byl dostatek místa pro tři generace. Protože majitelé pracují ve stavebnictví, znali se již se stavebním mistrem Jürgenem Hallerem, kterého si najali, aby z jejich stávajícího domu zachránil, co se dá, a přitom vytvořil něco zcela nového, útulného a moderního. Haller je ve Vorarlbersku symbolem architektury, která rozhodně není komplikovaná, ale vyjadřuje poměrně současný přístup k životu. A to bylo přesně to, co rodina hledala.

Pozoruhodně jednobarevné, pozoruhodně lehké

Svah, který se zvedá hned za domem, je dost strmý. Je odtud dobrý výhled na celý Übersaxen, sousední stavby a zrekonstruovaný ořechově hnědý dům s dřevěnou fasádou. Před nedávnem se sem rodina po dvou letech renovačních prací opět nastěhovala. Budova a její atmosféra se změnily pozoruhodným způsobem. Z předchozí stavby, jejíž plastová okna a omítnutá fasáda nepůsobily příliš elegantně, toho mnoho nezbylo. Nová fasáda z jedlových lamel nyní dodává stavbě udržitelný rozměr. Svým monochromatickým provedením a tvrdými hranami jasně vystupuje z travnatě zeleného pozadí a zároveň se vertikálně strukturovanou lamelovou fasádou stále umisťuje do venkovského prostředí.

Jen z výše položených míst je ale také patrné, jak důmyslně Haller k rekonstrukci přistoupil. Ořechově hnědou fasádu doplňuje oříšková střešní krytina PREFALZ, která budovu v horském prostředí nejenom spolehlivě chrání, ale poskytuje jí také důležitou lehkost a nadčasovost. „Budova je opravdu obrovská a potřebovali jsme ji odlehčit na všech úrovních. I proto jsme použili hliníkovou střechu. Podobného efektu nelze dosáhnout s žádnou těžkou krytinou. Krom toho je budova a celá střešní konstrukce v určitých místech tvarově velmi členitá, a tak složitá, že by na oplechování všech detailů okolo atik, krokví a otevřeného bazénu v horním podlaží musel na řadu stejně přijít nějaký ten plech,“ upřesňuje Haller a dodává: „a jelikož neradi děláme kompromisy a nechceme investory zatěžovat budoucími problémy se střechou, sázíme již několik let na osvědčenou značku střešních a fasádních produktů PREFA.“

Ze dvou se stanou tři

Jürgen Haller budovu zcela proměnil. Zachoval sklep a přízemí stávající stavby, přistavěl celé patro a vytvořil další obytný prostor. Dnes se v přízemí nachází velkorysý byt, ve druhém patře další, navíc kancelář a také prostor pro odpočinek – s lodžií, bazénem a střešní terasou. Mistr stavitel a investor mysleli opravdu daleko dopředu. Užitnou plochu domu o rozloze 310 m2 totiž lze rozdělit minimálně na tři jednotky, které se dají v budoucnu využívat odděleně, a tím i udržitelně.

O projektu

Země: Rakousko
Objekt, místo: vícegenerační rodinný dům, Übersaxen
Typ stavby: rekonstrukce
Architekti: Baumeister Jürgen Haller GmbH
Realizace: Tectum GmbH
Typ střechy: PREFALZ
Barva střechy: P.10 oříšková

Komerční sdělení Prefa Aluminiumprodukte, s.r.o.
Foto: Croce & WIR

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email