Navštívili jsme: Na Helfštýně pokračuje projekt zastřešení paláce

28. 5. 2018

Na horním nádvoří hradu Helfštýn, který je jednou z nejznámějších památek Olomouckého kraje, probíhají od podzimu rozsáhlé stavební práce. Jejich finální částí bude zastřešení hradního paláce, který získá funkci atraktivní historické expozice s prohlídkovou trasou.

Než se tak stane, budou muset dělníci nejprve dokončit sanační práce, které jsou v současné době jejich hlavním úkolem.

„V současnosti stabilizujeme vnitřní hradební stěnu. Práce spočívají v odkopání zeminy z rubu i líce stěny, vyvrtání šikmých, vertikálních a horizontálních pilot. Dále se z obou dvou stran dobetonuje železobetonový práh a pokračujeme také ve statickém zajištění nosných meziokenních pilířů a zbytků kleneb,“ uvedl stavbyvedoucí Ludvík Vysloužil ze společnosti Hochtief CZ.

Jak dále upřesnil, součástí aktuální fáze je také sanace koruny zdiva tak, aby bylo v dalších měsících možné začít osazovat nosné prvky pro budoucí střešní konstrukci tvořenou skleněnými tabulemi. Vloženy budou dovnitř obvodového zdiva, takže nijak nenaruší současný vnější vzhled hradu a jeho typickou siluetu.

Více si o této unikátní realizaci, která vyžaduje šetrný přístup doslova ke každé cihle a kameni, budete moci přečíst v dalším z vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace. Svá vyjádření nám poskytl také autor projektu, olomoucký architekt Miroslav Pospíšil.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email