Navštívili jsme: Centrum stavitelského dědictví v Plasích

13. 2. 2018

Pro čtenáře našeho časopisu Střechy-Fasády-Izolace připravujeme další z redakčních reportáží o unikátních stavebních projektech. Tentokrát jsme zavítali do západních Čech, konkrétně do města Plasy, kde Národní technické muzeum otevřelo na podzim roku 2015 Centrum stavitelského dědictví (CSD).

O téma vzniku specializovaného „muzea“ se sbírkou mapující historii stavitelství a vývoj řemesel jsme se v redakci zajímali již před časem. Poprvé naše cesty vedly do Plas na jaře roku 2010, kdy areál vypadal docela bezútěšně. Bývalý pivovar i hospodářský dvůr nacházející se v blízkosti barokního kláštera teprve čekaly na plánovanou obnovu.

Jak si můžete všimnout na srovnávacích fotografiích, stav „dříve“ a „nyní“ je více než výmluvný. CSD Plasy se po rozjezdu stavebních prací, které byly zahájeny v roce 2012, stalo realitou a pod heslem „Kdo zná, neničí“ se snaží plnit svoje poslání.

„Chceme být uznávaným hráčem v oblasti stavební kultury i dědictví. Zároveň se snažíme více proniknout do povědomí veřejnosti tak, aby lidé věděli, že u nás mohou strávit klidně celý den různorodou činností. Není to jen o chození po muzeu,“ vysvětluje vedoucí projektu Pavel Kodera.

Unikátní expozice historického stavitelství návštěvníky provede po celém areálu bývalého pivovaru a zprostředkuje mu seznámení s problematikou historických stavebních prvků, materiálů a konstrukcí, zkrátka od podlah a hrubé stavby až po krovy a střešní krytiny. Na malé návštěvníky čeká tzv. stavební hřiště, kde mohou uplatnit vlastní stavební kreativitu. Expoziční část doplňují prostory pro tematické výstavy.

V sousedním členitém areálu hospodářského dvora byly vytvořeny prostory pro aktivity zaměřené na prezentaci stavebních technologií. Cílem je umožnit prostřednictvím kurzů a workshopů předávání tradičních postupů a dovedností zážitkovým způsobem.

Velkou reportáž o CSD Plasy připravujeme pro březnové vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email