Nejraději mám práci odvedenou poctivě a s řemeslnou ctí

7. 9. 2020

„Cechmistra máme jenom jednoho, a tím je Ivan Dvořák. Já jsem přednosta středočeského a pražského regionu Cechu klempířů, tesařů a pokrývačů ČR,“ upozornil mne Jaroslav Kousal, když jsem ho žádala o rozhovor k tomuto seriálu. Tímto tedy opravuji informaci, kterou jsme dosud v časopise uváděli, na pravou míru.

Ale pěkně po pořádku. Jaroslav Kousal se původně vyučil nástrojařem. „Tato práce mne bavila, ale každodenní příchody do fabriky přes píchačky a za zvuků budovatelských písní mi vadily. Tak jsem přemýšlel, co dělat, a zjistil jsem, že na střechách by mohl být trochu volnější režim. A u střech jsem už zůstal. Nejprve na rovných střechách a po nějaké době jsem přešel na šikmé střechy. Časem jsem si udělal výuční list a vzhledem k tomu, že jsem u střech ještě dnes, dá se předpokládat, že mě to baví i nadále,“ říká Jaroslav Kousal, majitel rodinné firmy Střechy Kousal, která působí v Roztokách u Prahy, a dodává, že nikdo z jeho předků se střechařině nevěnoval: „Jsem z rodu první, a doufám, že ne poslední.“

V rodinné firmě spolu s ním pracují oba synové, Lukáš a Ondřej, a práci mají pěkně rozdělenou. Starší syn dělá kompletní stavby, fasády, vestavby a ostatní stavební práce. „Takže když potřebuje na stavbě střechu, dělám ji já, a když já potřebuji ke střeše fasádu, dělá ji on. Druhý syn se věnuje programu Zelená úsporám a práci, která je zrovna potřeba. Ale vnučky jsou v současné době ještě moc malé na to, abych mohl říct, co budou dělat. A hlavně bude to na jejich rozhodnutí,“ vysvětluje Jaroslav Kousal.

Střechy nemohou dělat stroje, ale lidi

Na střechách pracuje už 50 let, a podle jeho slov se stále má co učit. „Na této práci se mi nejvíc líbí, že každá střecha je jiná, na každé jsou jiné detaily, materiály a jiné problémy. Práce na střeše není nikdy jednotvárná a nikdy ji nemohou dělat stroje, ale lidi,“ potvrzuje svůj profesní postoj.

Jeho firma působí hlavně v Praze a ve středních Čechách. Nabízí pokrývačské, klempířské, tesařské a izolatérské práce. Hromosvody zadávají subdodávkou. Ale podle jeho slov nelze říct, které řemeslo patřící do střechařských profesí a které sami nabízí má nejraději. „Každé z těchto řemesel má své mistry řemeslníky a já mám nejraději, když je práce odvedena poctivě a s řemeslnou ctí,“ zdůrazňuje Jaroslav Kousal.

Celý článek šéfredaktorky Anny Vidiševské si můžete přečíst v zářijovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email