S kvalitou a slušností nejdál dojdeš

27. 7. 2020

V roce 1994 začínali podnikat v pronajaté garáži vybavené několika stroji. Dnes je pražská firma Klips renomovanou značkou zejména v klempířském oboru, ve kterém se dlouhodobě prosazuje nejen špičkovou kvalitou řemesla, ale také slušností a férovým jednáním s vlastními zaměstnanci i obchodními partnery. Více nám o vývoji a dalších plánech řekne jednatel firmy Ing. Igor Nekolný.

„Od začátku jsme byli ve firmě tři společníci, dva kolegové klempíři a já jako technik. Dneska jsme zůstali s Mirkem Žofákem jen dva, protože náš třetí společník odešel před pár lety do důchodu. Myslím si, že jsme měli velké štěstí, že jsme se potkali. Přistupovali jsme k podnikání vždy tak, že bude třeba tvrdě pracovat a věřili, že o to, co umíme, bude zájem,“ říká jeden ze zakladatelů úspěšné firmy, ve které vždy sázeli na vlastní zaměstnance vyučené řemeslu.

„Naše zaměstnance si držíme dodnes, i když je to kolikrát přes zimu složité. Vždy to pro nás byla priorita, protože jsme byli přesvědčeni o tom, že jednou přijde doba, kdy budeme mít náskok právě díky tomu, že se můžeme opřít o vlastní lidi,“ pokračuje Igor Nekolný. Sám je původně vyučený zedník, později si dodělal maturitu, a nakonec absolvoval studium pozemního stavitelství na ČVUT. První pracovní zkušenosti pak sbíral jako mistr klempířů v rámci bývalého státního podniku.

Dnes ve firmě Klips vede tým 10 až 12 zaměstnanců, což je podle něj optimální kapacita, kterou by mohli rozšířit maximálně o jednoho až dva šikovné klempíře. Pokud by ovšem takoví byli na trhu práce k mání. „Dneska je situace taková, že práce je velké množství a řemeslníků je čím dál míň. My máme výhodu, že už můžeme odmítat zakázky pro některé ,,rizikové“ investory a věnujeme se především tomu, čemu sami chceme,“ vysvětluje jednatel.

Když v 90. letech začínali, zaměřovali se na klempířinu a pokud investoři žádali i pokrývačské práce, zajišťovali je formou subdodávek. V poslední době se opět vracejí výhradně ke klempířskému řemeslu, ke kterému mají nejbližší vztah. „Samozřejmě, že jsme pořád rádi za každou zakázku, nehrajeme si na mistry světa. Běžně děláme jednoduché střechy na rodinných domcích, ale je fakt, že v oboru jsme zapsáni jako firma, jejíž ceny odpovídají kvalitě a která zvládá i složitější střechy,“ doplňuje Igor Nekolný.

Celou reportáž si můžete přečíst v letním vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email