Nepřehlédněte nové knihy, pomohou vám s řešením problémů

14. 1. 2022

V nové edici STAVBA nakladatelství EEZY vyšly začátkem prosince první dvě knihy z napínavé trilogie Poruchy plochých střech. Závěrečná třetí kniha pak byla silvestrovským dárkem všem, kteří mají rádi hororové čtení o dění na českých střechách.

Ve jmenovaných knihách jsou shrnuty moje zkušenosti z dlouhých 40 let praxe, kdy se pohybuji na střechách nejen v České republice, ale i po Evropě. Díky tomu mohu se vší zodpovědností konstatovat, že poruchy jsou naprosto nestranné. Nevyhýbají se nikomu a ničemu. Eliminuje je pouze kvalita všech komponentů v celém procesu realizace, tzn. od návrhu přes použité materiály až po pečlivé provedení.

V souvislosti s knihami samozřejmě musím vděčně připomenout použití podkladů, které jsou výsledkem práce celé naší expertní kanceláře A.W.A.L., s.r.o. Zaměřujeme se právě na řešení této problematiky a náš archiv „průšvihů“ je opravdu velmi bohatý.

Kromě hororového čtení o stavu (některých) našich střech najdete ve zmiňované trilogii také srovnávací příklady, jak by hydroizolace neměly vypadat. Týká se to jak hlediska provedení, tak vlastních materiálů. V praxi totiž nebývá problematická jen realizace. Nesmíme zapomínat, že i používané materiály a konstrukční prvky mohou být vadné či poruchové.

Kromě hororového čtení jsou náplní knih samozřejmě i rozbory poruch a naznačení správného technického řešení. V každém případě doufám, že se tyto knihy stanou příručkami, na které bude možné se odkazovat se slovy „Takto to nechci“. Byl bych prostě rád, kdyby se knihy staly odstrašujícím příkladem pro ty, kteří by chtěli podobné postupy opakovat.

Proč jsem se rozhodl připravit publikace na tak neveselé téma? Domnívám se, že je nutné vadné a porouchané konstrukční detaily ukazovat, aby byla reflexe negativního vzoru. Aby si každý uvědomil, že takto se to nedělá. Mým primárním cílem nebylo někoho zostouzet, ale ukazovat slepé uličky. Uličky, které již někdo prošel, takže není důvod stejné chyby opakovat.

Přeji vám poučné čtení a budu velmi rád, když se i díky němu situace na střechách změní tak, že se v budoucnu podobnou knihu nepodaří příklady nešvarů naplnit.

Ing. Marek Novotný, PhD. (autor trilogie)

Trilogie Poruchy plochých střech:

  1. Patologie střech s povlakovými izolacemi
  2. Asfaltové hydroizolace
  3. Fóliové hydroizolace
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email