Nové Museum+ se bude starat o vítkovické vysoké pece

30. 4. 2021

Ministerstvo kultury ČR během dubna informovalo o založení nové příspěvkové organizace v Ostravě s názvem Museum+. Po více než dvouletém období příprav tak došlo k prvnímu kroku k naplnění celkového záměru, kterým je realizace rozsáhlého projektu – záchrany a revitalizace části národní kulturní památky, konkrétně objektů vysokých pecí 4 a 6 v areálu Dolních Vítkovic.

Nová organizace bude v první fázi připravovat projekt revitalizace území a jeho financování z evropských fondů. „Jsem velmi rád, že v Ostravě, třetím největším městě v ČR, konečně vznikne státní kulturní instituce. Ta přispěje k rozvoji regionu, který byl ze strany státu v oblasti kultury v minulosti nespravedlivě opomíjen,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Cílem celého projektu bude nejenom záchrana významné národní kulturní památky, ale i vytvoření atraktivní a inovativní instituce, která bude přitahovat domácí i zahraniční návštěvníky do Moravskoslezského kraje a přinese nové pohledy nejen na jeho minulost, ale i budoucnost.

Spolu s ředitelem organizace se na jejím chodu budou podílet další tři zaměstnanci, kteří budou od května sídlit v prostorách areálu Dolních Vítkovic. Provoz instituce se pro několik příštích let odhaduje na zhruba 4 milióny korun ročně, a to včetně dočasného pronájmu prostor v Dolních Vítkovicích a personálních nákladů na zaměstnance.

Do doby vypsání a ukončení výběrového řízení na pozici ředitele, je řízením příspěvkové organizace pověřen Jaroslav Dvořák, dlouholetý náměstek ředitele Muzea Beskyd Frýdek-Místek a zároveň i předseda pracovní skupiny ministerstva kultury, která celý projekt připravovala.

Zdroj: tisková zpráva ministerstva kultury ČR

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email