Počet nových pasivních domů v Česku vzrostl zhruba o třetinu

12. 4. 2021

Počet nově dokončených pasivních domů loni v Česku meziročně vzrostl zhruba o třetinu na 1 600. Celkově jich je asi 8 800. Většinou jde o rodinné domy. Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu nově postavených rodinných domů loni stoupl o 2,5 procentního bodu na 8,3 %. Podle Českého statistického úřadu bylo v tuzemsku za rok 2020 dokončeno celkem 19 248 rodinných domů, meziročně o 0,1 % více.

„Díky kontinuální podpoře Státního fondu životního prostředí do udržitelných opatření vedoucí k připravenosti na změnu klimatu se domy s velmi nízkou potřebou energie těší stále většímu zájmu. Pouze v oblasti podpory pasivních domů a domů s velmi nízkou potřebou energie bylo v uplynulém roce podáno více než 1 500 žádostí,“ uvedl Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu (CPD).

Ne všichni stavebníci pasivních domů podle něj žádají o státní podporu. Z dostupných informací centrum usuzuje, že novostaveb v pasivním energetickém standardu bylo loni zahájeno zhruba 1 600. „Tento nárůst je způsoben jak zpřísňováním legislativy směrem k budovám s téměř nulovou spotřebou energie, tak odhodlanosti lidí více investovat do zdravého bydlení s nízkými provozními náklady,“ doplnil ředitel CPD.

Zájem o pasivní energetický standard podle Vanického roste nejen u rodinných domů. „V bytové výstavbě je stále lídrem trhu společnost JRD, která loni prodala 176 bytů s nízkou potřebou energie pro zajištění požadovaného tepelného komfortu a zdravého vnitřního prostředí. Nárůst zaznamenáváme i ve veřejném sektoru, kde žádosti o podporu k financování přesáhly miliardu korun,“ doplnil Vanický.

Centrum pasivního domu eviduje zvýšený zájem o výstavbu základních a mateřských škol, veřejných knihoven, hasičských stanic, úřadů práce a dalších veřejných budov. Příklady bytových domů z posledních let jsou projekty Ecocity Malešice nebo Hyacint Modřany v Praze. V pasivním standardu byly postaveny třeba i mateřská škola v Moravských Budějovicích nebo Semilech, základní umělecká škola Karla Malicha v Holicích, základní škola v Židlochovicích, dům pro seniory v jihomoravských Modřicích, nemocnice v Olomouci a ve Šternberku nebo veřejná knihovna v Rožnově pod Radhoštěm.

Zdroj: Centrum pasivního domu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email