Od „holé“ střechy k užitkové střeše

12. 4. 2024

Větší využití „holých“ plochých střech by mohlo významně přispět k ochraně klimatu zejména v městských oblastech. Střešní plochy umožňují různé další využití na již zastavěných pozemcích. Pokud je střecha bezpečně utěsněná a účinně izolovaná, pak je dodatečná instalace zelené střechy nebo fotovoltaického systému, případně jejich kombinace, pro naše klima vždy přínosem.

Zelené střechy pro lepší kvalitu života a hodnotu nemovitostí

Zda se jedná o střešní zahradu nebo nenáročný rozchodníkový koberec na plochých střechách, je otázkou statiky, údržby a cílů. U novostaveb lze plánovat dodatečné zatížení, u stávajících budov je třeba prověřit využitelné rezervy nosnosti. S vhodnými systémy zelených střech, odvodněním střechy a vegetací lze na hydroizolačním povrchu odolném proti kořenům bezpečně a trvale realizovat atraktivní zelené střechy pro pevné i lehké střechy, pro velké i malé plochy.

Získávání energie pomocí fotovoltaických systémů

Miliony metrů čtverečních plochých střech by mohly vyrobit mnoho milionů kilowatthodin elektřiny, což je významný příspěvek k přechodu na novou energetiku. Ne všechny fotovoltaické systémy jsou však stejné. Rozdíly se týkají výkonu, hmotnosti, náročnosti montáže a instalace a času. Moderní fotovoltaické systémy jsou tak lehké, že se vejdou téměř na každou střechu, a tak inteligentní, že se vyplatí i v částečně zastíněných oblastech. Fotovoltaické systémy, jako jsou BauderSOLAR F nebo BauderSOLAR G LIGHT, se instalují bez prostupu střechou. Postarají se tedy o hydroizolaci, tepelnou izolaci a výrobu energie. Všechny komponenty pro střešní konstrukci, fotovoltaický systém, plánování systému s výpočtem rentability, poradenství a podporu na stavbě až po předání elektrikáři pocházejí od výrobce. Výhody pro majitele budovy jsou zřejmé: pouze jedna kontaktní osoba, všechny služby a komponenty z jednoho zdroje, a tedy jistota, že jeho střecha bude dlouhodobě bezpečná.

Zelené střechy a fotovoltaika – ideální kombinace

Musíte se kvůli fotovoltaice obejít bez zelené střechy? To nemusí být váš případ. Protože se správným systémem se solární a zelené střechy dokonale doplňují. Navíc nabízí všechny výhody zelené střechy. BauderSOLAR G LIGHT, podkladní konstrukce pro zelené střechy, se zcela obejde bez perforace střechy pro upevnění a využívá podkladní vrstvu jako zátěž. Ochrana hydroizolace střechy před vlivy prostředí, regulace odtoku vody v případě přívalových dešťů, lepší zvuková izolace a výrazně lepší ochrana před slunečním zářením a teplotními extrémy – z čistě technického hlediska lze pro ozelenění plochých střech říct mnohé. A jako vedlejší efekt se místo uzavřených ploch vytvářejí ekologicky hodnotná náhradní stanoviště pro živočichy a rostliny.

Komerční sdělení Bauder, s.r.o.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email