Návrh rekonstrukce ostravského mrakodrapu zpracuje architektka Jiřičná

15. 7. 2020

Magistrát města Ostravy informoval v průběhu července o tom, že nechá zrekonstruovat 68 metrů vysoký mrakodrap v Ostrčilově ulici, který je kvůli technickým problémům prázdný už od roku 2013. Architektonický, funkční a technický návrh na jeho využití zpracuje studio AI-Design architektky Evy Jiřičné. Hotový by měl být v lednu příštího roku.

Objekt o 22 podlažích je v současné době ve velmi špatném technickém stavu. Má nefunkční opláštění, které navíc obsahuje azbest. Konstrukční systém vykazuje statické poruchy, nevyhovující jsou bezpečnostní parametry, především protipožární, únikové trasy. Podle odborníků je přesto možné řešit stav budovy adekvátní rekonstrukcí, demolice není nutná.

Vzdávat se dominant není cesta, kterou bychom volili. Rozhodli jsme se proto zadat zpracování návrhu rekonstrukce objektu studiu proslulé architektky Evy Jiřičné. Její tým je známý jedinečností architektonických návrhů, citlivým přístupem k hodnotám původních staveb i kvalitním technickým zpracováním, které budou pro tuto stavbu nezbytné. Rozhodně nebudeme prvním ani posledním městem, které úspěšně zvládlo přestavbu dříve postavených výškových budov na současné podmínky a bezpečnostní normy,“ uvedl v tiskové zprávě ostravský primátor Tomáš Macura.

Cílem investičního záměru je vytvoření architektonického, funkčního a technického návrhu, který zachová výškovou dominantu objektu, historické hodnoty a přinese atraktivní a architektonicky významné řešení hodné umístění v centrální části města. Představovat by měl funkční a ekonomicky efektivní řešení, udržitelné nejen z ekonomického pohledu, ale také z hlediska dopadů na životní prostředí. Variantní řešení připouští i využití okolních pozemků.

Výšková budova na Ostrčilově ulici s 22 podlažími a výškou 68 metrů má čtvercový půdorys a plně prosklený parter. Je postavena v tzv. pozdním internacionálním stylu. Architektem je Jan Slezák (1922 – 1974) z ostravského Stavoprojektu. Jde o nejvyšší ostravský dům a třetí nejvyšší ostravskou stavbu po Nové radnici a Bolt Tower. Jeho stavba probíhala v letech 1965 až 1968. Zpočátku sloužil původnímu účelu – bydlení, avšak brzy začalo do bytů zatékat, proto v letech 1976 až 1978 proběhla rekonstrukce, po níž se začala budova užívat jako kancelářský objekt.

Architektka Eva Jiřičná (1939) od roku 1968 žije a pracuje v Londýně, kde v roce 1984 založila vlastní ateliér – Eva Jiricna Architects Limited. V roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila v Praze ateliér AI – DESIGN. Oba ateliéry poskytují komplexní služby, včetně návrhů nových veřejných i soukromých budov a veřejných prostor, mostů, rekonstrukcí a kompletních návrhů interiérů. Jiřičná je autorkou návrhů Kongresového centra Zlín, Univerzitního centra Zlín, Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Bytového domu Sněžka, Hotelu Josef v Praze, ve Velké Británii navrhla AMEC Headquarters, vstup a recepci Victoria & Albert musea, obytné budovy, maloobchodní budovy, interiéry anebo mosty v Londýně a Kentu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email