Po lávce přes řeku Ostravici se už (konečně) chodí – jezdí

7. 7. 2023

Uplynulo bezmála půl roku, kdy chtěl architekt Josef Pleskot 31. prosince 2022 připít na Nový rok 2023. Stalo by se tak na lávce přes řeku Ostravici a její druhé části vedoucí přes koleje. Na jeho realizovaném projektu se to však povedlo až nyní. Počasí a jiné objektivní potíže oddálily zejména práce na mostovce.

Chodci, cyklisté, koloběžkáři, bruslaři mohou přejít – přejet ze Slezské Ostravy do Moravské Ostravy, a opačně. Lávka je součástí areálu Dolní oblasti Vítkovice, tamních industriálních staveb, upravených podle návrhů zmíněného architekta.

O stavbě samotné lávky jsme již psali, takže stačí jen připomínka, že vždy jednu část zdvihl jeřáb a přemístil na místo uložení. Následovala montáž lan pro zavěšení lávky a dynamická zátěžová zkouška. Po dopnutí závěsných lan, nastavení tlumičů byly osazeny mostní závěry na krajních opěrách.

Sláva – další objekt zkrášlující a zpřístupňující bývalé ocelové srdce republiky je plně funkční. Aby se uskutečnil bohulibý záměr cele propojit historické centrum Ostravy s někdejším průmyslovým areálem, zbývá uskutečnit několik dalších projektů, z nichž dominuje nová městská čtvrť Městopark s obytným souborem Pod Žofinkou. Těšíte se? Těšte se!

Text a foto: Zdeněk Svoboda

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email