Podnikatelé věří, že letošní rok potvrdí vzestupný trend českého stavebnictví

19. 11. 2018

Pravidelné komentáře, které veřejnosti poskytuje tuzemský Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS), jsou v posledních měsících převážně optimistického charakteru. Platilo to i v případě podzimního ohlédnutí za vývojem na stavebním trhu během uplynulých tří čtvrtletí letošního roku.

„I v září pokračovalo tempo stavební produkce dvouciferným vzrůstem. Je velmi pozitivní, že ve druhém pololetí zrychluje inženýrské stavitelství a dostalo se na stejnou úroveň s výsledkem pozemního stavitelství. Rozhodně na tom má podíl podstatný nárůst veřejné zakázky, od počátku roku bylo zadáno za tři čtvrtletí již 16 staveb s cenou nad 1 miliardu korun,“ uvedl Václav Matyáš, který je prezidentem SPS.

Jak dále upřesnil ve svém komentáři, celkově zadaná veřejná zakázka vzrostla meziročně o 60 % v pozemním stavitelství a o 51 % v inženýrském stavitelství. „Velmi nadějný pro nejbližší budoucnost je i objem vypsané stavební zakázky, který je sice meziročně podstatně vyšší u pozemního stavitelství (o 73 %) než u inženýrského stavitelství (8 %), ale víme, že pokračuje příprava velkých staveb dopravní infrastruktury, a proto doufáme, že se zadavatelům podaří dodržet plánované termíny pro jejich vypsání,“ doplnil zástupce svazu.

Rovněž bytová výstavba podle něj pokračuje úspěšně ve zvýšeném tempu oproti loňskému roku, a tak lze předpokládat, že počet dokončených bytů letos překročí 30 tisíc, což bylo naposledy v roce 2010. „S jistotou lze již dnes potvrdit, že rok 2018 bude pokračováním vzestupného trendu a doufejme, že i trvalejší obnovou dynamiky stavebnictví tak, jak je investiční politika zakotvena v Programovém prohlášení vlády,“ dodal Václav Matyáš.

Zdroj: sps.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email