Předcházíme reklamacím oken a dveří

22. 9. 2022

V současnosti se do staveb zabudovávají okna a dveře různých materiálových bází, u kterých byla prokázána podstatná vlastnost průvzdušnost a vodotěsnost na základě zkoušek často provedených na prototypech v zahraničí nebo v dávné minulosti. Mnozí výrobci oken a dveří v Čechách a na Slovensku nezkoušejí své výrobky, ale přebírají výsledky často v zahraničí odzkoušených prototypů. Okna a dveře se zvýšenou průvzdušností jsou často příčinou reklamací uživatelů.

Zvýšená průvzdušnost se významně podepisuje kromě pocitové nepohody uživatelů i na zhoršení tepelněizolačních a akustických vlastností budov. Naše certifikovaná mobilní zkušební laboratoř se na základě reklamací uživatelů a objednávek developerů již několik let zabývá zkoušením oken zabudovaných ve stavbě. Na zabudovaném okně nebo dveřích je možné tuto zkoušku provést jen po utěsnění místnosti se zabudovaným oknem, kde se vytvoří z této místnosti vzduchotěsná komora. Při současném architektonickém řešení bytů, kde jsou spojeny kuchyně s obývacím pokojem nebo ještě je i byt v mezonetovém provedení, je velmi obtížné a někdy až nemožné tyto utěsnit na normové podmínky zkoušky. Obdobný problém vzniká při dělení místností netěsnými sádrokartonovými příčkami.

Naše laboratoř přichází s řešením zkoušení průvzdušnosti a vodotěsnosti vybraných oken a dveří před jejich zabudováním. Umožňuje nám to rozebíratelná vzduchotěsná a vodotěsná komora pro max. rozměr výrobku (2,4 x 2,4 m), se kterou přijdeme na stavbu nebo do výroby těchto výrobků. Přednostně lze zkoušet normalizované rozměry oken a dveří. Rozebíratelnou komoru lze umístit do již existujícího krytého prostoru (garáž, přístřešek nebo sklad min. výšky 3m) na stavbě nebo výrobně, kde je teplota vzduchu (10 až 30 °C). Ke zkoušce průvzdušnosti je zapotřebí přístup el. energie (230V; 10 A) a v případě vodotěsnosti ještě i voda z veřejné sítě (3 bary) a možnost odvodu spotřebované vody do kanalizace. Zkoušené vzorky navrhujeme vybrat podle zvoleného statistického přejímacího plánu. Pokud jej zákazník nemá, můžeme mu s jeho přípravou pomoci.

Investor nebo výrobce mají možnost ověřit si a potvrdit kvalitu vyrobených a dodaných oken a dveří nebo spolehlivost kontrolního systému výrobce. Nabízí se zde i možnost výběru mezi různými dodavateli nebo alternativami provedení výrobku.

Pokud má zákazník zájem analyzovat místa úniku vzduchu, zkoušku průvzdušnosti okna nebo dveří můžeme doplnit měřením těsnosti funkčních a zasklívacích spár anemometrem s provedením „profilu průvzdušnosti“ nebo vizualizací pomocí kouřové zkoušky s foto a videozáznamem.

Jelikož třídu průvzdušnosti a vodotěsnosti ovlivňují i ​​nastavení kování, součástí měření může být zkouška ovládacích sil a točivého momentu při zavírání oken a dveří.

Pokud je podezření na barevné rozdíly mezi profily, skly oken nebo neprůhlednými výplněmi dveří nabízíme možnost kvantifikovat rozdíly měřením naším přenosným kolorimetrem.

Zmíněné zkoušky můžeme doplnit o identifikaci izolačních skel: měřením tloušťky skel, dutin, pozici nízkoemisních povlaků s nedestruktivním zjištěním % naplnění dutin argonem, světelné propustnosti atd., čímž se zkontrolují i ​​ostatní deklarované vlastnosti (tepelně-technické, radiační).

Více o nabídce na webu, vaše dotazy adresujte na e-mail: mobilab@mobilab.sk.

Komerční sdělení MOBILab, s.r.o.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email