Systém pro řezání izolačních materiálů: Lanková pila Mafell DSS 300 cc

26. 9. 2022

Závěrečný díl našeho seriálu o nářadí Mafell věnujeme elektronářadí určenému k formátování dřevovláknitých izolačních materiálů.

Stále rostoucí ceny energií a s tím spojené náklady na vytápění objektů vedou k využívání větších a větších dimenzí izolačních materiálů. Moderní trend dřevovláknitých materiálů se pak dostává i do našich zeměpisných končin. Na západ od nás se již standardně používají tloušťky 20 i 25 cm, což ale přinášelo problémy s jejich formátováním. Běžné okružní pily prořezávají do 10 cm, desky je tak potřeba otáčet a prořezávat nadvakrát, případně ještě dořezávat ručními pilami. To je ovšem náročné nejenom časově, ale i z hlediska přesnosti. Navíc obrovská prašnost, která u takového způsobu dělení vzniká, znamená prakticky nemožnost použití v interiéru. Rovněž formátování v exteriéru vytváří velká oblaka prachu.

Mafell se před několika lety na tento problém zaměřil a vytvořil a na trh uvedl světově jedinečnou speciální lankovou pilu s označením DSS 300 cc. Jak z názvu vyplývá, hlavním řezacím nástrojem je ocelové lanko, na které je osazeno 23 ks řezných válečků a 23 ks čisticích válečků. Jejich tvar tak umožňuje řezání v podélném směru i v jakémkoliv bočním posunu. Čistotu řezné spáry a dostatečný odvod odpadního materiálu podporuje v případě řezání v podélném směru druhý dodatečný dvojitě ozubený řemen. Ten je možné jednoduchým způsobem sundat a využívat tak stroj i pro řezání v libovolném směru nebo třeba pro vykroužení obloukových prostupů. Celý prostor horního vodicího kola je kompletně zakrytován, v případě řezání pomocí vodicí lišty lze dolů sesunout dodatečný průhledný kryt, který ještě více podporuje odsávání řezného prostoru. Na stroj lze upnout i vyrovnávací kluznou desku, která dorovnává výšku vodicí lišty, zvětšuje velikost dosedací plochy a tím pádem zajišťuje větší stabilitu stroje na izolačním materiálu. Řezný prostor je navíc osvětlen pomocí diody pro lepší přehlednost místa řezu.

Hloubka kolmého řezu je 300 mm, pila je v bočním směru naklopitelná až do 60°, kde pak prořez klesá na 142 mm, umožňuje ale i předozadní naklopení až do 45°, což je důležité například při vyřezávání kapes pro izolací prostupující krokve. Aby byla zajištěna dostatečná tuhost stroje mezi oběma vodicími koly a zároveň umožněno vytváření minimální řezné spáry, která je široká pouhých 6 mm, je stroj osazen rozpěrným klínem z karbonu, který byl vyvinut ve spolupráci s výrobci kokpitů formule 1. Jak je u Mafell standardem, stroj je poháněn výkonným 1 800 W motorem Cuprex. Použití špičkových moderních materiálů přineslo výraznou úsporu hmotnosti, takže stroj váží jen 8,25 kg.

Vzhledem k tomu, že při řezání dřevovláknitých materiálů vzniká velké množství odpadu a standardní vysavače nejsou objemově dostatečné, vytvořil Mafell velkoobjemovou 200litrovou odpadní nádobu, na kterou se osazuje horní část vysavače S35. V tomto sudu je vložen odpadní vak, kontrola jeho naplnění je umožněna průhledovým okénkem jak na vaku, tak na odpadní nádobě. Na horní části sudu je připraven nasazovací držák, který usnadňuje odkládání stroje, pokud není zrovna využíván. Pro zjednodušení řezání Mafell vytvořil i speciální řezací stůl s označením ST1700 Vario, který je uzpůsoben pro možnost složení a zjednodušení transportu. Pozice podpěrných sloupů je variabilní a uživatel si tak jejich pozici může předělat podle aktuálně vytvářeného opracování.

Další informace získáte na produktovém prospektu.

Video z použití stroje:


Článek Jiřího Bartoše původně vyšel v zářijovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email