Přes 900 panelů na střeše a na fasádě! V Ostravě mají unikátní fotovoltaický systém

16. 10. 2019

Provoz v republice nejmodernějšího hybridního fotovoltaického systému s akumulací do baterií zahájila během září společnost Adler Czech v rámci logistického centra v Ostravě-Kunčičkách. Kombinace 947 fotovoltaických panelů na střeše a plášti objektu s velkokapacitní baterií a kogeneračními jednotkami zajistí téměř 100% potřebu elektrické energie celého objektu.

Zabezpečí také nabíjení vysokozdvižných vozíků a elektromobilu. „Celý projekt je našim nejvýznamnějším a těší nás jeho úspěšné realizace, ale je především jedním z mnoha, kterými naplňujeme cíle odpovědného podnikání společnosti,“ uvedl statutární ředitel firmy Radek Veselý.

Fotovoltaická elektrárna s výkonem 296 kWp má dvě části – na fasádě a na ploché střeše. Část na fasádě doplní výrobou elektrické energie kogenerační jednotky, a to zejména v zimním období. Na fasádu jsou použity panely „allblack“, které mají maximum pohledových částí v černé barvě. Za optimálních podmínek je výkon jednoho panelu 320 Wp. Výkon fotovoltaiky na fasádě je 77 kWp. Zimní slunce je pouze 20° nad obzorem, a proto je instalace fotovoltaiky na fasádu vhodná s ohledem na potřebu celoroční výroby elektrické energie.

Kapacitu baterií (až 360 kWh) je možné softwarově „řídit“ – v závislosti na aktuálním využití a požadavcích provozu. Systém je možno např. nastavit tak, aby byly baterie vždy nabity na 50 %, a tím byl objekt připraven na případ blackoutu. Baterie mají dva samostatné měniče o celkovém nabíjecím a vybíjecím výkonu 200 kW. Až do tohoto výkonu je možné fungovat v záložním režimu – například v případě výpadku proudu.

Baterie jsou kombinací lithia, železa a fosfátu s ohledem na vysokou bezpečnost zejména z pohledu zahoření. Očekávaná životnost je 6000 cyklů. Při plně nabitých bateriích může v případu nouze sklad fungovat několik hodin. Pokud navíc bude svítit slunce, případně bude možné rozběhnout kogenerační jednotky, nezávislost na distribuční soustavě bude bez problémů v řádu dnů.

Při plném výkonu vyrábí fotovoltaická elektrárna tolik elektřiny, že by mohla zásobovat 100 rodinných domů.

Investice do unikátního hybridního solárního systému dosáhla 15 milionů korun a celý projekt byl vybudován za tři měsíce. Komplex fotovoltaické elektrárny s nulovou produkcí emisí spolu s třímilionovou investicí do kondenzačních kogeneračních jednotek, které zajišťují pro skladové prostory ekologickou výrobu elektřiny a tepla, jednoznačně sníží uhlíkovou stopu logistického centra na minimum.

Společnost Adler Czech, a.s. se sídlem v Ústí nad Labem je lídrem na trhu značkového reklamního textilu v České a Slovenské republice a předním dodavatelem v Evropě. Ve svém portfoliu má i segment pracovních oděvů. Společnost nabízí přes 300 různých produktů. Roční obrat překračující 1,1 miliardy korun je výsledkem práce víc jak 320 zaměstnanců. Moderní, plně automatizovaný sklad v Ostravě, disponuje kapacitou větší než 25 milionů kusů reklamního textilu.

Zdroj: tisková zpráva a webové stránky společnosti Adler Czech

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email