Střechám istanbulského bazaru dal zabrat i James Bond. Teď jsou zase jako nové

19. 7. 2019

Také v zahraničních zemích pravidelně dochází k opravám střech na výjimečných historických objektech. Jednou z nich byla i střecha tzv. Velkého bazaru v tureckém Istanbulu, která byla v letošním roce úspěšně zrekonstruována.

Renovace střech Velkého bazaru, který je nejnavštěvovanějším krytým trhem na světě, byla dokončena po dvou letech. Stav střech více než 500 let starého objektu se údajně zhoršil po natáčení úvodní scény filmu Skyfall z roku 2012, v níž James Bond po střechách na motorce zběsile pronásledoval nepřítele Jejího Veličenstva.

Před rekonstrukcí se 40 tisíc metrů čtverečních střech hemžilo satelitními anténami, klimatizacemi a nádržemi na vodu, které majitelé obchodů na střechy dávali bez povolení. Hrozilo také, že stavbu poškodí prosakování vody.

Rekonstrukce, která stála 30 milionů tureckých lir (zhruba 120 milionů korun), přišla po dlouhém období, kdy komplex chátral. V pravý čas se tak předešlo zřícení části střech a dalšímu poškození statiky. Pokrývači na střechy nově položili celkem 800 tisíc pálených tašek typických nejen pro Turecko, ale i pro další jižanské země.

Velký bazar byl centrem obchodu již za Osmanské říše, která ovládala velkou část Blízkého východu a severní Afriky po šest století, než se zhroutila po první světové válce. Stavba jednoho z největších a nejstarších tržišť na světě začala v roce 1455, dva roky po dobytí Konstantinopole Turky, za vlády sultána Mehmeta II. řečeného Dobyvatel.

Zastřešený labyrint šedesátky uliček denně navštíví kolem 150 tisíc lidí. Nachází se na historickém poloostrově turecké metropole, kde je rovněž Modrá mešita a bývalý chrám svaté Sofie. Obsahuje téměř tři tisíce obchodů zaměstnávajících přes 30 tisíc osob.

Správci objektu přislíbili, že do budoucna pro návštěvníky sestaví terasu, ze které bude možné si vychutnat pohled na jedinečnou scenérii Velkého bazaru, který svou současnou podobu získal obnovou po zemětřesení v roce 1894.

Zdroj: archiweb.cz, dailysabah.com, csfd.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email