Připravujeme: Krásná práce, která si zaslouží respekt a poděkování

17. 5. 2019

Odborníci říkají, že se jednalo o jednu z vůbec největších a nejsložitějších rekonstrukcí v moderních českých dějinách. Řeč je o Historické budově Národního muzea v Praze, která v letech 2015 až 2018 prošla generální rekonstrukcí.

Řemeslníci z realizačních firem se samozřejmě věnovali také střechám, jejich konstrukcím, krytinám i velkému množství ozdobných prvků.

Národní muzeum, které bylo založeno v roce 1818, se reprezentativního sídla dočkalo až v roce 1891, kdy byl na Václavském náměstí otevřen jedinečný palác, který se záhy stal dominantou celé Prahy. V roce 2011, tedy po 120 letech provozu, bylo rozhodnuto o uzavření Historické budovy, a to především z bezpečnostních důvodů. Přestože byl hotov i projekt pro generální rekonstrukci, trvalo další čtyři roky, než byla stavba skutečně zahájena.

„Rekonstrukce Historické budovy je jednou z největších a nejsložitějších rekonstrukcí v historii Česka jak svou velikostí, tak rozsahem prací. Jsem velice rád, že se podařilo v rekordním čase 42 měsíců splnit slib a budovu uvést do zkušebního provozu u příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa a 200 let od založení Národního muzea,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš po říjnové kolaudaci pro zkušební provoz.

„Myslím si, že pojem složitá rekonstrukce vůbec nestačí vystihnout naši práci. Vše bylo dáno tím, že střecha jako celek nesla velmi náročné prvky, které jsou nejvíce viditelné na hlavní věži a na čtveřici věží nárožních,“ říká Jiří Langner ze společnosti Krolan, která práce na střechách realizovala společně s kolegy z firem Ramses a FAS Maniny.

Více detailů o práci řemeslníků řekne redakční článek, který připravujeme do červnového vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace s tématem „Klempířina“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email