Provětrávaná fasáda mění ráz chladných panelových domů

13. 3. 2018

Kontaktní fasádní desky představují ověřený způsob zateplení domu. Zejména však u rekonstrukcí je třeba zvážit, zda by jak z důvodu samotné realizace, tak výsledných vlastností zateplení a jeho vlivu na kondici domu, nebyla vhodnějším řešením provětrávaná fasáda. Příkladem může být zateplení panelového domu v Horažďovicích pomocí provětrávané fasády.

Zateplení panelového domu pomocí provětrávané fasády dává smysl z mnoha ohledů. Od devadesátých let probíhají rekonstrukce panelových domů spojené zejména se zateplováním. Otázka uzavření fasády příliš těsným izolantem, se kterým nebylo v návrhu počítáno, nebo co se bude s izolantem dít, pokud vypukne požár, byla však běžným uživatelem opomíjena. Zateplování se stalo standardem.

Otázkou dneška není, zda zateplit, ale jakým materiálem a jakým způsobem. S ohledem na požární bezpečnost staveb se zpřísnily normové požadavky na možnosti použití konkrétních typů izolací a s požadavkem komfortního bydlení se začíná řešit také téma hluku. Z uvedených důvodů byla na zateplení štítové stěny šestipodlažního panelového domu se zvýšeným přízemím zvolena provětrávaná fasáda Diagonal 2H s pružnými izolačními deskami Mineral Plus od Knauf Insulation.

Celý článek o řešení provětrávané fasády si můžete přečíst v březnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace. Dostupné je v tištěné podobě nebo online.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email