Průvanu od okna může zabránit vytápěný parapet

6. 12. 2019

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT zkoumalo vliv různých typů elektrického vytápění na proudění vzduchu v místnosti. Ukázalo se, že absence otopné plochy pod oknem může vést ke vzniku obtěžujícího průvanu. Další vývoj se proto zaměřil na vývoj řešení, které by tomu zamezilo.

Během zkoušek prováděných v laboratořích ČVUT v Buštěhradu se potvrdilo, že i dobře izolované budovy s nízkou spotřebou energie vykazují při venkovních teplotách pod bodem mrazu lokální problémy s průvanem. Ten vzniká před okny, dveřmi a dalšími výplňovými konstrukcemi, které mají oproti stěnám horší tepelně-izolační schopnosti a v důsledku nižší povrchové teploty.

Studenému proudu vzduchu, který způsobuje průvan v oblasti kotníků, dokáží zabránit otopné plochy umístěné přímo pod oknem. Jako řešení byl spolupráci s firmou FENIX Trading vyvinut vytápěný parapet, který je i při relativně nízkém příkonu okolo 60 W schopen zajistit vysoký tepelný komfort v místnostech, kde nejsou otopné plochy umístěny přímo pod oknem.

Jedná se o na první pohled běžný parapet, který je pomocí integrované elektrické topné folie vytápěn na povrchovou teplotu zhruba 37 °C. Jak prokázala měření, již takto relativně nízká teplota je dostatečná pro omezení klesavého proudu chladného vzduchu vznikajícího před oknem.

Více informací k tématu najdete na webu UCEEB nebo Fenix Trading

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email