Reakce na koronavirus: Stavební firmy zatím pokračují v práci

19. 3. 2020

Na aktuální vývoj ohledně šíření koronaviru reaguje také celé odvětví stavebnictví. Firmy napříč jednotlivými obory se snaží přijímat opatření, která jim pomáhají v daných podmínkách zajistit, pokud možno, hladké pokračování staveb i projektů.

„Vzhledem k aktuální situaci jsme na stavbách i v kancelářích učinili všechna opatření, abychom co nejzodpovědněji přistoupili k pokračování stavebních projektů, které v současné době realizujeme. Všechny naše stavby pokračují v plném nasazení a podle plánu. Dílčí výpadky zahraničních pracovníků se nám daří dočasně nahrazovat českými a současně pracujeme na udělení výjimky pro naše zaměstnance s trvalým pobytem na Slovensku,“ uvedl v prohlášení zaslaném naší redakci Jan Hasík, ředitel stavební společnosti HSF System.

Jak dále zdůraznil zdraví a bezpečnost lidí jsou samozřejmě na prvním místě. „Tak, jako mnoho lidí, firem a organizací kolem nás, jsme se rozhodli i my postavit aktuální situaci čelem. Někteří naši zákazníci sice odstoupili od podpisu nových smluv, ale naštěstí většina našich klientů pokračuje v realizaci svých projektů podle plánu. Díky tomu jsme tento týden podepsali dva nové kontrakty v hodnotě přes 100 milionů korun. Připravujeme také zahájení realizace další etapy vlastního developerského projektu v Ostravě,“ doplnil Jan Hasík.

Důležitou součástí dodavatelského řetězce jsou stavebniny a prodejny materiálů, které se snaží zachovat nákup alespoň pro profesionální zákazky, tedy pro montážní a realizační firmy. Například stavebniny DEK dočasně zavedly bezkontaktní způsob odbavení ve všech prodejnách. Předem připravené objednávky přijímají e-mailem, telefonicky či přes e-shop.

„Pokud dodržíte pokyny našeho personálu, tak vám zaručujeme, že nepřijdete do kontaktu s žádným dalším zákazníkem, ani s naší obsluhou. Platby přijímáme pouze na fakturu nebo kartou,“ sdělil prostředmictvím informačního mailu k tématu bezpečného nákupu Radek Vít, ředitel stavebnin DEK.

Podle zprávy na webu Archiweb.cz ani ostatní velké stavební společnosti na trhu stavby ani výrobu nezastavují. „Opatření proti šíření COVID-19 řešíme operativně, a to formou rozhodnutí představenstva nebo doporučením vydávaným personálním úsekem. Na přechodnou dobu umožňujeme možnost práce z domova, a to v provozech a útvarech kde to podmínky práce dovolují. Na pracovištích jsme zavedli střídavý provoz, který je možné využít i při realizaci projektů,“ uvedl mluvčí společnosti Hochtief Michal Talián.

Foto: archiv společnosti HSF System

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email