Rekonstrukce kostelní věže s využitím kombinace moderních technologií

17. 2. 2021

Digitalizace v posledních letech proniká stále více do mnoha lidských činností a tesařina není výjimkou. Jedním ze zajímavých příkladů v tomto směru je rekonstrukce věže kostela Zvěstování panny Marie ve Šternberku, kde kombinace tzv. fotogrammetrie pomocí dronu, 3D skenování, zpracování konstrukce v počítačovém softwaru, a výroba na CNC stroji činí tento projekt unikátním nejen v České republice, ale dost možná i v celosvětovém měřítku.

Vše začalo na jaře roku 2020. Jeden z mých zákazníků, firma RoofsCZ z Olomouce, mě oslovil s tím, že se připravuje výběrové řízení na rekonstrukci kostelní věže ve Šternberku, kterého by se chtěli zúčastnit. V předchozích letech jsme společně již dvě věže za pomoci 3D měření a CNC výroby úspěšně realizovali, a tak to byla opět výzva posunout se dále. V té době bohužel probíhaly první omezení v souvislosti s koronavirem, nebylo možné cestovat a dostupné podklady byly opravdu jen hrubé náčrtky se základní šířkou a výškou. Přesto byl požadavek rozkreslit konstrukci co nejpřesněji a získat díky tomu přesné materiálové výpisy pro zpracování cenové nabídky.

Rozhodli jsme se tedy využít služeb partnerské firmy, která se naštěstí v daném místě zrovna pohybovala, a ta za pomocí dronu nasnímala venkovní plášť věže. Z těchto snímků se pak vytvořil prostorový model tzv. mračna bodů s přesností do zhruba 1 cm, který jsem následně naimportoval do softwaru SEMA – jako jediný z dřevařských softwarů zvládá jeho přímý import. Díky tomu jsme měli detailní rozměrové informace tvaru věže, na jejichž základě jsem následně navrhnul její konstrukci. Ta byla uvažována jako sestava tří samostatných dílů s tím, že montáž a sestavení těchto na hale předem vyrobených tří dílů proběhne na stavbě za pomoci jeřábu, podobně jako tomu bylo u obou předchozích věží. Bohužel, potřebná velikost jeřábu a jeho přistavení na stavbu dosti navýšily cenu, a tak realizační firma ve výběrovém řízení nakonec nevyhrála…

Od softwaru k šikovným ručičkám

Zdálo se mi ale nesmyslné veškeré dosavadní snažení a čas zahodit, a tak jsem oslovil vítěze výběrového řízení – firmu Báča, Polička s.r.o., zda by neměla zájem o spolupráci a využití již vytvořených dat s následným uzpůsobením jejich požadavkům. Po první schůzce to ale vypadalo, že budou stavbu provádět standardním způsobem, jak jsou zvyklí – tedy demontáž konstrukce a podle jednotlivých prvků ruční výroba nových komponentů a opětovné sestavení na stavbě. Nicméně po zhruba čtrnácti dnech se ozvali zpět s tím, že hlavně z časových důvodů a rychle se blížícímu požadovanému termínu dokončení by rádi využili přípravu výrobní dokumentace pomocí softwaru a CNC výrobu.


Celý článek Jiřího Bartoše ze společnosti SEMACZ si můžete přečíst v únorovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email