Řemeslníci, pozor! EET se rozšiřuje na všechny, kteří přijímají hotové peníze

19. 9. 2019

Elektronická evidence tržeb (EET) se od 13. září 2019 rozšiřuje také na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Vládní novela zákona byla definitivně potvrzena sněmovnou. Ve 3. fázi zahrnuje mimo jiné stavebnictví, 4. fáze se pak týká všech řemeslníků.

Naděje na zrušení zavedení povinnosti evidovat tržby se rozplynula. Novela zákona nyní čeká na podpis prezidenta a po něm bude vyhlášena ve sbírce zákonů. Spuštěna bude šest měsíců po platnosti zákona. Podnikatelé, kteří spadají do 3. a 4. fáze, by tak měli začít evidovat tržby nejdříve 1. dubna 2020, pravděpodobněji k tomu ale dojde 1. května 2020.

Evidovat tržby budou muset všichni řemeslníci, kteří přijímají hotové peníze. Pokud budete přijímat všechny platby pouze převodem z účtu, tak tržby elektronicky evidovat nemusíte. V důsledku rozhodnutí Ústavního soudu (ze dne 12. prosince 2017) se povinnost evidovat tržby nevztahuje také na platby kartou, a to nejen na online transakce prováděné např. prostřednictvím platební brány, ale rovněž na platby kartou prostřednictvím platebních terminálů.

Sněmovna také schválila úlevu pro malé podnikatele s ročním obratem do 600 tisíc korun a maximálně dvěma zaměstnanci. Ti budou od on-line režimu EET osvobozeni. Bude jim stačit evidovat tržby do speciálního bloku a na finanční správu je odesílat jednou za čtvrt roku.

Součástí novely jsou i další výjimky, například pro zrakově postižené podnikatele, nebo přesuny do nižších sazeb DPH. Nic z toho ale s řemesly klempíř, pokrývač a tesař přímo nesouvisí. Může tak potěšit snad jedině to, že se z nejvyšší do nejnižší sazby přesouvá čepované pivo.

Zdroj: Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR, více informací také na www.etrzby.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email