Rozhovor: Veletrh Střechy Praha 2019 byl výjimečný (nejen) rekordní návštěvností

8. 3. 2019

O veletrhu Střechy Praha, jediném českém odborném veletrhu v oboru střech, jehož 21. ročník se uskutečnil ve dnech 7. až 9. února ve veletržním areálu v Praze-Letňanech, a také o souběžných akcích, jsme hovořili s jeho ředitelkou Ing. Jitkou Šefránkovou.

Paní ředitelko, jaký byl 21. ročník veletrhu Střechy Praha? V čem byl jiný než předchozí?
Předchozí ročník byl unikátní svým jubileem, byl dvacátý. A letošní ročník je výjimečný absolutním rekordem v počtu návštěvníků v celé historii veletrhu. Tentokrát jich přivítal přes 25 tisíc! Tato skutečnost se odrazila i v hodnocení veletrhu vystavovateli, kteří na anketní otázku, co je v průběhu veletrhu nejvíce zaujalo, nejčastěji odpovídali slovy: obrovská návštěvnost ze strany odborné i laické veřejnosti, velký zájem o naše produkty, plný stánek zájemců, nezastavili jsme se celé tři dny, informovanost návštěvníků a jejich zájem a tak dále. To je pro nás, pořadatele, to největší ocenění a obrovská motivace do dalších ročníků. A také to svědčí o smyslu pořádání takovéto odborné akce. Určitě stojí za to připomenout, že celková obsazená výstavní plocha se meziročně rozšířila o třetinu a veletrh tak velkolepě vstoupil do třetího desetiletí své existence. Impozantní stánky většiny firem, propracované do posledního detailu, včetně několika patrových expozic, naznačovaly směřování k podobným významným veletrhům v zahraničí.

Veletrh je složen ze čtyř souběžných akcí. Předpokládám, že také díky tomuto propojení je pro vystavovatele i návštěvníky tak zajímavý.
Zmíněné souběžné akce se vzájemně výborně doplňují. Veletrh Solar Praha, jehož 15. ročník se letos uskutečnil, se dlouhodobě věnuje zejména střešní fotovoltaice. Letos jsme zde například poprvé přivítali firmu Silver Planet s obchodní značkou T-Power, která jako jediná montuje solární krytinu, a nabízí nejvýkonnější solární tašku na světě. Veletrh Řemeslo Praha je největším českým setkáním řemeslníků v našem oboru. Kromě realizačních firem a výrobců nářadí a strojů se zde prezentují i střední odborné školy a učiliště. Právě s žáky těchto škol se druhý veletržní den setkal i předseda vlády Andrej Babiš, který se na veletrhu zúčastnil jednání Řemeslné rady Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, jejímiž tématy byly Implementace praktické výuky do rozvrhů základních škol, Aktuální stav projektu zavádění duálního vzdělávání, Aktuální stav zavádění mistrovské zkoušky a Legislativní změny s dopadem na profese. Potom si pan premiér našel čas na procházku veletrhem, setkal se s cechmistrem Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR, i se žáky středních odborných učilišť.

Značná pozornost byla letos opět věnována dřevu a tesařům.
Musím trošku poupravit slovíčko „opět“. Tesařské řemeslo, které je se střechami od nepaměti nerozlučně spjaté, bývá prezentováno málokdy a zvýrazněným tématem v takto velkolepém pojetí bylo u nás poprvé. O to více nás těšil zájem publika po celou dobu veletrhu a věříme, že se nám podařilo mistry tesaře připomenout a skladbou vystavovatelů jim i pomoci, třeba s pořizováním nové techniky. S tématem byl propojen nový projekt Festival dřeva a nářadí se Zónou pro tesaře v hale 4. V předváděcí aréně se střídaly špičky tesařského oboru se soutěžemi pro návštěvníky. Soutěžilo se v pokládce krytiny na čas a v zatloukání hřebíku na počet úderů a čas. Oceněni byli všichni soutěžící a ti nejúspěšnější získali hodnotné ceny.

Celý rozhovor s Jitkou Šefránkovou si můžete přečíst v březnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace. Objednat je lze formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email