Slova, že něco nejde nebo se nepodaří, neznám

17. 6. 2022

Pan Pavel Loupanec – přednosta Cechu klempířů, tesařů a pokrývačů, spolku, ze Zlínského kraje – je poslední z přednostů, kterého jsme v našem časopise ještě nepředstavili. Podařilo se mi s ním osobně setkat na stavebním veletrhu v Brně, kde dohlížel na průběh celostátní soutěže žáků středních škol, a měl chuť si i popovídat.

Jak sám říká, je klempíř a pokrývač, měl i firmu, která v době největšího rozmachu zaměstnávala šestnáct zaměstnanců. „Klempířskou profesi jsme měli v rodině, můj praděd byl klempíř a pokrývač, můj strýc byl klempíř, tak jsem se na tento obor šel učit taky. Práce mě ale vždy bavila. Kdyby mě nebavila, tak už bych dnes tady nebyl, nedělal bych přednostu a nebyl bych v komisi pro učební obory klempíř,“ vypráví Pavel Loupanec, který je už rok v důchodu, a proto i více času může věnovat práci v cechu.

Jsem detailista

Rád vzpomíná na to, co se mu profesně povedlo. „Za ty roky, co jsem tuto profesi dělal, bylo těch střech opravdu hodně. Mezi ty nejznámější určitě patří velká mansardová střecha v Bohumíně, ale rád vzpomínám na práci na kapličce u nás v obci, kde byla krytina bobrovka. Dělali jsme ale převážně klempířinu – například střechu České národní banky Praze v mědi. Ale těch střech anebo staveb v průběhu let bylo hodně a je opravdu na co vzpomínat,“ říká Pavel Loupanec. A když se ptám, zda se někdy i něco nepovedlo, jen se usměje: „Ne, já jsem hrdý na všechny naše střechy, protože jsem detailista a mám rád dobrou práci. A vždy jsem se snažil ji dělat tak, abych na to mohl být hrdý. I své zaměstnance jsem se snažil vést k tomu, aby prováděli práci tak, jako by to bylo na jejich vlastní střeše, jako kdyby to dělali pro sebe. Takže slova, že se něco nepodaří, nebo nejde, neznám. Když mi někdo náhodou řekl, že něco nejde, tak jsem oblékl montérky a šel mu ukázat, že to jde. Takže tohle slovo v mém slovníku není.“

Jeho firma původně stavěla, či rekonstruovala střechy a realizovala stavby po celé republice, ale časem se to ukázalo jako kontraproduktivní. „Začalo být složité zajišťovat ubytování na opačném konci republiky a také platební morálka investorů se výrazně zhoršila, a proto jsme se soustředili už jen na náš zlínský region,“ vysvětluje Pavel Loupanec, který před rokem firmu uzavřel a už se z oboru věnuje jenom cechovým úkolům…


Celý článek si můžete přečíst v červnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného, případně v online verzi na Digiport.cz nebo na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email