Soutěž Stavba Moravskoslezského kraje vstupuje do jubilejního 15. ročníku

20. 1. 2021

Do 15. ročníku soutěže mohou soutěžící přihlásit svá stavební díla do 15. března 2021 a zúčastnit se soutěže o nejlepší stavbu Moravskoslezského kraje 2020. Již od začátku roku shromažďují organizátoři přihlášky a těší je velký zájem o tuto prestižní soutěž.

Každoročními vyhlašovateli této akce jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Hlavním cílem této je nejen seznámit laickou i odbornou veřejnost se současnou úrovní stavitelství a architektury v regionu, ale také prezentovat a propagovat projekty, stavby, přiblížit jejich nejlepší stavební díla a jejich tvůrce.

„Soutěž je jistě také velmi důležitá pro architekty, firmy a investory. Je povzbuzením, oceněním jejich práce, ale i motivací do budoucna. Těší mě, že v našem regionu vyrůstají ročně desítky staveb, z nichž stojí celá řada za pozornost. Přispívají tak k dynamické proměně a rozvoji našeho kraje, který je rok od roku atraktivnější. V minulém roce získalo cenu také českotěšínské Integrované výjezdové centrum, jehož investorem byl Moravskoslezský kraj. Tohoto ocenění si velmi vážíme,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který nad soutěží opět převzal záštitu.

Připomeňme si oceněné stavby předchozího ročníku, například hlavní cenu v kategorii „Novostavba“ získala Tělocvična u ZŠ a MŠ G. Przeczka, Třinec; hlavní cenu v kategorii „Rekonstrukce“ obdržel Müllerův dům – rekonstrukce objektu a zahrady, Opava, který se může také pyšnit oceněním Grand Prix. Mezi vítězné stavby patřila rekonstrukce Mariánského náměstí v Ostravě – Mariánských horách a dalším projektem, které získalo hlavní cenu v kategorii Stavby dopravní, inženýrské a vodohospodářské, byla Suchá nádrž Jelení, Karlovice.

Loňský ročník byl obohacen účastí Ministerstva průmyslu a obchodu formou záštity a předáním ceny MPO, kterou získala stavba – Úspory energie v areálu společnosti TAZO, s.r.o. Český Těšín. V rámci slavnostního vyhlašování výsledků se nehodnotí pouze stavební díla, ale udělovaná je i cena s názvem „Osobnost stavebnictví MSK“. Toto ocenění získává výrazná osobnost, která se nemalou měrou podílí na stavebním rozvoji Moravskoslezského kraje. V loňském ročníku si toto uznání odnesl Ing. Jindřich Pater.

Architekti, projektanti, investoři, majitelé objektů nebo stavební firmy mohou přihlášky zasílat a zapsat tak do soutěže stavby dokončené a zkolaudované v Moravskoslezském kraji od počátku roku 2019 do konce roku 2020. Hodnotí se v šesti kategoriích: 1. kategorie – Stavby občanské vybavenosti, 2. Kategorie – Bytové domy, 3. Kategorie – Rodinné domy, 4. Kategorie – Průmyslové stavby, 5. Kategorie – Dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby a jako poslední, 6. kategorie – Stavby realizované mimo území Moravskoslezského kraje.

Nejlepší stavby bude vybírat jedenáctičlenná porota, složená ze zástupců Krajské stavební společnosti při Svazu podnikatelů ve stavebnictví, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Obce architektů a zástupců Moravskoslezského kraje. Porota nominuje stavby do každé kategorie, přičemž se bude udělovat hlavní cena a čestná uznání. Z vítězných staveb jednotlivých kategorií bude vybrána stavba roku s udělením ceny GRAND PRIX.

Organizátoři spolu s vyhlašovateli a porotou napjatě čekají, jaké stavby se zapojí do jubilejního 15. ročníku této prestižní soutěže. Bližší informace o soutěži jsou k dispozici na stránkách www.stavbamsk.cz.

Foto: Jednou z oceněných staveb v minulém ročníku byla rekonstrukce Červeného zámku v Hradci nad Moravicí (archiv redakce)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email