Spojovací prostředky SFS nejen pro spolehlivé nadkrokevní zateplení

11. 5. 2024

Je mnoho možností a způsobů, jak lze řešit mechanická připojení dřevěných konstrukcí. Spojovací prostředky SFS a zejména samovrtné dvouzávitové vruty mi učarovaly již v srpnu 1996, kdy jsem byl na svém prvním technickém školení u zaměstnavatele SFS. 

Tehdy jsem řešil montáž konstrukce dřevěné lávky u mého bydliště. Pro kolmé přípoje dřevěných trámů jsem nadšeně zvolil vruty WT (označení je zkratkou slov „dřevo, tah“ v anglickém překladu), a jak detail přípoje vypadá téměř po 28 letech? Stále je ve skvělé kondici.

Hlavní předností samovrtného dvouzávitového vrutu WT je spolehlivý přenos zatížení ze dřeva na vrut, a to pouze přes jeho závity, a nikoli přes hlavu tohoto vrutu. Geometrie hlavy vrutu je uzpůsobena velikostí TORX® úchytu a při zašroubování vrutu se do dřeva snadno zapustí. Rozdílné stoupání závitů vrutu zajišťuje svěrný efekt při spojování dřevěných profilů. Spoj je trvale únosný i při sesychání a kroucení dřeva, navíc tímto vrutem můžete eliminovat vznik tahových prasklin ve dřevě. Vrut je vhodné použít všude tam, kde je dřevo nadměrně namáháno tahem.

Dalšími výhodami dvouzávitových vrutů WT jsou jejich rychlá montáž bez předvrtávání dřeva (to platí i pro tvrdé dřeviny), spojovací prostředky jsou skryté ve dřevě, a tím je zabezpečena vyšší požární odolnost spoje. Konstrukční vruty se používají u nových dřevostaveb, ale i při rekonstrukcích dřevěných konstrukcí a krovů.

Nádherným příkladem rekonstrukce krovu a krytiny šikmé střechy je rodinný dům Vítových v Hradci Králové. Rekonstrukce střešního pláště byla již tehdy směřována k využití fotovoltaických panelů na osluněné straně střechy domu. Investor se rozhodl změnit klasické zateplení šikmé střechy mezi krokvemi na zateplení nadkrokevní. Pan Vít a jeho montážní parta si samovrtné dvouzávitové vruty WT tak oblíbili, že jimi upevňovali veškeré dřevěné prvky. Jako například výměny u krokví, námětky na krokvích a záklop z palubkových prken.

Jaká tepelná izolace byla tehdy zvolena? Na našem stavebním trhu aplikace nadkrokevní izolace teprve začínaly a své systémy nabízeli výrobci PIR a PUR-izolací a výrobci tepelných izolací z kamenné vlny. Investor provedl důkladné technické a nákladové porovnání a zvolil PUR-izolaci. Dnes má stavebník mnohem větší výběr systémů nadkrokevního zateplení, a zejména u dřevostaveb jsou stále oblíbenější tepelné izolace z dřevovláken. Dnes se můžete na našem stavebním trhu potkat s deskami výrobců Pavatex, Steico anebo Naturheld (obr. 2). Střecha je plně difúzně otevřená a bez tepelných mostů. Hodnota fázového posunu teplotního kmitu více než 12 hodin u dřevovláknitých desek je v porovnání s jinými materiály tepelné izolace naprosto nadstandardní.

Technický vývoj se nezastavil ani u vrutů pro upevnění nadkrokevního zateplení. Vruty Twin® UD se vyrábějí již ve své šesté technické generaci. Nejnověji byla vylepšena povrchová ochrana, která snese 800 hodin v solné mlze bez známek koroze. Vrut přenáší zatížení z kontralatě do krokve přes závity, což zaručuje dlouhodobě spolehlivé upevnění skladby nadkrokevní izolace, včetně střešní krytiny a případné fotovoltaiky i zachytávačů sněhu. Samozřejmostí je excentrická vrtací špice, začišťovací frézka i frézovací kapsy pod hlavou vrutu s navazujícím větším průměrem závitu pro kontralať (obr. 3).

S návrhem pomůže software

Pro spolehlivý statický návrh a pro zhotovení montážního plánu vrutů lze používat SFS Designer software, který zahrnuje pultové, sedlové a valbové střechy. Vždy se jedná o dřevěné krokve kladené po spádu šikmé střechy (obr. 4). V případě krokví kladených po „vlašsku“ nelze software použít, ale lze využít tabulkové hodnoty maximálních roztečí vrutů. Tabulky jsou vytvořeny jak pro kolmo šroubované tahové vruty, tak pro šikmo šroubované vruty, které přenášejí zatížení střechy. Otázkou je montáž vrutů do krokví po „vlašsku“, kde není možné doporučit univerzální návod a řeší se to individuálně.

Vruty Twin® UD lze navrhnout i pro nosnou konstrukci provětrávané fasády kotvenou do dřeva (sloupky nebo CLT-panely). Stejně jako v případě šikmé střechy lze pro tuto aplikaci použít SFS Designer software za účelem posouzení návrhu vrutů a pro vytvoření montážního plánu (obr. 5).

Při montáži vrutů je třeba dodržet požadavek maximální vzdálenosti kolmých a šikmých vrutů. Směr šroubování vrutu do krokve nejlépe zabezpečí montážní šablona (obr. 6).

Vrut by měl být v krokvi zašroubován více než 2 cm od okraje krokve. Ideálně má být vrut umístěn uprostřed krokve. Hloubka kotvení vrutu do dřeva je optimálně 6 cm, podle ETA 12/0038 minimálně 4 cm. Našroubování vrutu mimo krokev není žádoucí (obr. 7).

Nosná konstrukce šikmé střechy nemusí být pouze ze dřeva, ale používá se i beton či plynosilikát. V tomto případě je možné navrhnout kotvení zateplení nad betonovou nosnou konstrukcí pomocí laťování a speciálních dvouzávitových šroubů MDC do betonu. U dřevostaveb se stále častěji setkáváme s nosnou konstrukcí šikmé střechy z CLT-panelů (obr. 8), do kterých lze spolehlivě kotvit skladbu zateplení, včetně krytiny i příslušenství, opět pomocí vrutů Twin® UD.

Umístění zateplení střechy nad krokvemi, obecně nad nosnou dřevěnou konstrukcí šikmé střechy, umožňuje vytvořit z podkroví domu útulný dřevěný prostor plnohodnotně ochráněný před extrémními teplotami v exteriéru.

Těším se spolu s vámi na další krásné stavby ze dřeva.

Ing. Jaroslav Štok (tel.: 602 33 66 43, e-mail: jaroslav.stok@sfs.com)

Komerční sdělení

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email