Stavba roku 2019: Zaujala kombinace betonu a oceli či zelený drn v Praze

31. 10. 2019

Stavbami roku 2019 byly 21. října vyhlášeny vzdělávací a výcvikové středisko UPO Velké Poříčí, budova DRN v Praze, přestavba a rozšíření čistírny odpadních vod na pražském Císařském ostrově, mateřská škola Nová Ruda ve Vratislavicích nad Nisou, Ájurvédský pavilon v Počátkách a Corso Pod Lipami v Řevnicích.

Výsledky již 27. ročníku soutěže vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je jejím organizátorem.

Do letošního ročníku přišlo 53 přihlášek v kategorii domácích staveb, což bylo o 11 více než loni. Odborná porota nominovala 17 z nich. Hodnotila kvalitu stavebního provedení, architektonického návrhu a uživatelský komfort.

Porota většinou uděluje titul Stavba roku pěti stavbám. Letos potřetí za 27 let udělila šest titulů.

„Letošní úroveň byla velmi vysoká. Pětici titulů udržet nešlo, i tak je šest jen dolní hranice. Nebylo by však vhodné tituly devalvovat výraznějším zvyšováním jejich počtu. Jako obvykle čekala porotu rozmanitá skladba staveb, z toho některé typy zcela nově. Od mateřské školy přes halu logistického centra k železnici, přehradě a čistírně odpadních vod,“ uvedla předsedkyně poroty Radomíra Sedláková.

V případě modernizace vzdělávacího a výcvikového střediska UPO Velké Poříčí (viz úvodní foto) na Náchodsku porota ocenila vytvoření unikátní cvičné stavby s potřebně komplikovanými částmi se zřetelem k vysoké výtvarné hodnotě betonové konstrukce. „Jedná se o neobvyklou kombinaci železobetonového a ocelového skeletu, která odpovídá nárokům na maximální univerzálnost nejen prostoru, ale i kotvení komponentů nebo způsobů jištění,“ hodnotila porota.

Netradiční řešení i materiály

Administrativní budova DRN na pražské Národní třídě získala ocenění za výrazné použití zelených prvků a ojedinělé propojení starého a nového v jednom celku.

Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově v Praze porotu zaujala vytvořením technicky a prostorově náročné stavby a splněním technologických požadavků.

Mateřská škola Nová Ruda ve Vratislavicích na Nisou byla vyhlášena za vytvoření netradičního prostoru pro rozvoj dětí se zřetelem k použitým stavebním materiálům.

U Ájurvédského pavilonu v Resortu Svatá Kateřina v Počátkách porota ocenila citlivou kombinaci přírodních materiálů a novodobých technologií.

Komplex bytových domů Corso Pod Lipami v Řevnicích získal cenu mimo jiné za to, že investor zajímavě navrhnul komerční plochy.

Letos pošesté byla vyhlášena Zahraniční stavba roku. O titul se mohou ucházet stavby, které realizovaly české firmy. Porota vybírala ze šesti kandidátů. Zvítězil zdvihací most přes Martwu Wislu ve městě Sobieszewo, který postavil Metrostav. Celková délka přemostění je 173 metrů a šířka nosné konstrukce je téměř 15 metrů.

Titul Osobnost stavitelství potom letos získal Jan Fibiger.

Zdroj: tisková zpráva a webové stránky soutěže Stavba roku 2019

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email