Nová pražská dominanta má jméno Top Tower. Půjde o nejvyšší budovu Česka

24. 9. 2019

U stanice metra Nové Butovice připravuje developerská společnost Trigema projekt multifunkční výškové budovy Top Tower. Na návrhu projektu se podílí sochař David Černý a architekt Tomáš Císař ze studia Black n´ Arch.

Top Tower bude v Praze 13 navazovat na novou téměř kilometrovou pěší zónu, která vede od stanice metra Nové Butovice přes centrální Sluneční náměstí až ke stanici metra Hůrka. Současně bude stát téměř v sousedství již realizovaného projektu technologicko-informačního centra Cyberdog, plastiky Davida Černého Trifot či bytového areálu Smart Trigemy, jehož součástí je galerie zaměřená na současnou moderní fotografii Czech Photo Centre.

Budova dosahující výšky 135 metrů nabídne v nejvyšším bodě stavby veřejně přístupnou vyhlídku, kam se návštěvníci dopraví prostřednictvím skipového výtahu. Z vyhlídky bude viditelný téměř celý perimetr Prahy, od Pražského hradu počínaje přes Národní divadlo, Vyšehrad a Zbraslav. Samotná budova ukotvená ve výši 125 m bude určena pro nájemní bydlení, v nižších podlažích pak budou kanceláře a prostory pro multifunkční kulturní centrum propojené s veřejně přístupnou střešní zahradou.

Investor, kterým je developerská společnost Trigema, zároveň počítá s certifikací budovy LEED Gold. Bude se jednat o energeticky úspornou budovu. Jak dokládá výšková studie investora, připravovaný projekt bude stát mimo ochranné pásmo městské památkové rezervace a mimo území se zákazem výškových staveb. Současně je z celopražského pohledu umístěn tak, že nebude z valné většiny míst v centru metropole vidět a nebude tak narušeno historické panorama města.

„Projekt připravujeme již více než dva roky a finální podobě předcházelo osm jiných variantních řešení. V průběhu této doby jsme sbírali a stále ještě sbíráme podněty od odborníků, dotčených orgánů státní správy a samosprávy a samozřejmě i místní veřejnosti, s jejímiž zástupci již proběhla a dále bude probíhat řada participačních jednání,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.


Trigema předpokládá, že stavba Top Tower začne v roce 2021 a potrvá necelé tři roky. Investiční náklady by měly dosáhnout dvou miliard korun. Dosud nejvyšší budovou v Česku je brněnská AZ Tower, která je vysoká 111 metrů.

Bližší informace o projektu a vizualizace návrhu naleznete na webu www.trigema.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email