Stavební veletrhy v Brně přilákaly přes 15 tisíc návštěvníků

15. 3. 2023

Letošní Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby Brno, veletrh nábytku a interiérového designu Mobitex a Festival architektury ukázaly počátkem března na brněnském výstavišti jak zvýšený zájem veřejnosti o rekonstrukce a investice do řešení na úsporu energií, tak o novou výstavbu a interiérové vybavení.

Na souboru veletrhů se představilo celkem 224 vystavujících firem z 11 zemí. Hlavním tématem ročníku bylo malometrážní bydlení, v centru pozornosti byly také nové technologie ve stavebnictví a adaptace budov na stav energetiky. Zájem návštěvníků podle organizátorů výrazně vzrostl a celkově si za tři dny veletrhy prohlédlo více než 15 tisíc osob.

Velký zájem byl například o výstavu Tiny Houses a prohlídku deseti mobilních domků, na které čekali někteří zájemci ve frontách. K vidění byla i široká nabídka technologií včetně zařízení na využití obnovitelných zdrojů energie. Na zvýrazněné téma navázal i veletrh Mobitex s projektem Malometrážní bydlení, který představil čtyři vzorově zařízené interiéry. Druhým nosným tématem Festivalu architektury byla budoucnost stavitelství, s velkým úspěchem se na veletrhu prezentoval robotický 3D tisk.

Studentské a učňovské soutěže

Veletrhy byly opět příležitostí pro mladou generaci, která zde mohla předvést svou kreativitu i řemeslný um. Do soutěže mladých designérů nábytku a bytových doplňků Grand Prix Mobitex se zapojili studenti čtyř středních a osmi vysokých škol z Česka i Slovenska. Odborná porota posuzovala celkem 129 přihlášených prací a 81 kreativních studentských návrhů si na výstavě mohli prohlédnout i návštěvníci veletrhu.

Součástí programu ve výstavním pavilonu P bylo i sedm učňovských mistrovství republiky. Uskutečnily se finálové soutěže Učeň instalatér 2023, Plynař roku 2023, Mistrovství ČR s mezinárodní účastí mladých klempířů, pokrývačů, tesařů, kominíků a zedníků a Mistrovství ČR s mezinárodní účastí v oboru čalouník. Smyslem všech soutěží bylo propagovat řemesla a zviditelnit dovednosti mladých řemeslníků i kvalitní práci odborných škol.

Na veletrh pro radu a inspiraci

Důležitou součástí veletržní nabídky bylo odborné poradenství. Pro návštěvníky se otevřela bezplatná poradenská centra bytového designu, truhlářství, čalounictví a dekoratérství. Na stánku Státního fondu životního prostředí se návštěvníci mohli poradit se žádostmi o dotace z programů Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light.

Zdroj: Stavební veletrh Brno, foto: Tomáš Svoboda

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email