Práce architekta Josefa Pleskota je stále k vidění v Gongu

1. 3. 2023

V galerii Gong v Dolní oblasti Vítkovic (DOV) probíhá výstava pod názvem Josef Pleskot Ostrava. Výstavu lze navštívit vždy od úterý do neděle až do 15. března. Jak z názvu vyplývá, jde o realizace návrhů Ing. arch. Josefa Pleskota k postupné transformaci zmíněné oblasti v plnohodnotnou městskou čtvrť.

V prvním oddělení výstavy jsou obrazy zachycující dřívější těžbu černého uhlí, výrobu koksu a tavení surového železa. Sem patří i model nákladní lodi vítkovické flotily s názvem Stettin (Štětín), která vozila železnou rudu z dolu Koskullskulle ve Švédsku.

V druhé části výstavy zaujme model řeky Ostravice, její revitalizace, včetně obou nábřeží a přemostění. Též zajímavý je model vysoké pece č. 1 a bývalý plynojem, nyní multifunkční koncertní a výstavní aula Gong. Navazuje stěna s nalepenými výstřižky z novin a plakátů s tematikou přestavby industriální památky i novinek. Dále snímky a modely dalších staveb i video o proměně DOV. V třetí části – ateliéru – lze mimo jiné nahlédnout do výkresů, návrhů použitých k přestavbě bývalých železáren.

Padla zmínka o přemostění řeky Ostravice. K nejnovějším Pleskotovým realizovaným návrhům patří lávka pro pěší a cyklisty v daném areálu. (Vedle nad ní vede lanový most Teplárny Vítkovice.) Měla být otevřena loni koncem prosince, objektivní potíže spolu s nepřízní počasí oddálily slavnostní akt na jaro. Lávka se skládá ze dvou částí, je zavěšena na ocelových lanech, usazená na betonových opěrách. Zábradlí tvoří nerezová síť a horní madlo spolu s vodicí tyčí pro nevidomé. Její tvar písmene A bude v noci nasvícen v podobě měsíčního svitu.

Ing. arch. Josef Pleskot patří k nejznámějším a nejrespektovanějším českým tvůrcům s mnoha oceněními. Je nejvýznamnější osobností české architektury dvacetiletí 1990–2009, rodák z jihočeského města Písek. Řekl: „Vážím si všech staveb, které se nebojí rozvíjet dědictví, které máme, ne vždy se to podaří. Ale myslím, že máme dokonce povinnost ho rozvíjet. I chyby jsou cenné, a to i ty výrazné. Dolní Vítkovice jsou otevřeným veřejným prostorem. Na to jsem hrdý.“

Autor: Zdeněk Svoboda

Foto: archiv DOV, autor

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email