Stavební veletrh Brno představí současné fenomény

27. 2. 2023

Stavební veletrh Brno, Festival architektury a veletrh nábytku a interiérového designu Mobitex představí ve dnech 2. až 4. března 2023 současné fenomény – architekturu malometrážního bydlení či luxusní ubytování v přírodě zvané glamping. Kromě toho se v pavilonu P uskuteční výstava mobilních a modulárních domů Tiny Houses a součástí veletrhu opět bude bohatý doprovodný program pro odborníky i širokou veřejnost.  

Unikátní výstava

Bydlet na malém prostoru, přesto se vším potřebným, dnes není pouhým rozmarem, ale často nutností. Při vysokých cenách nemovitostí a nedostatečné výstavbě se to v dohledné době zřejmě nezmění. S pokrokem technologií je dnes stále větší důraz kladen na chytré a efektivní využití prostoru v domácnostech. Současně se rozmáhá i glamping – stále populárnější komfortní turistické ubytování v přírodě. To vše přispívá k rozvoji modulárních a mobilních staveb, které dnes úspěšně nabízí řada malých i větších výrobců.

Jak dodavatelé řeší napojení na sítě a odpad? Vejde se na pár metrů plně vybavená kuchyň, koupelna, pracovní kout i postel? Jak je to s tepelnými izolacemi a energetickou soběstačností? Co zabezpečení a chytrá domácnost? Je nutný zasíťovaný pozemek a stavební povolení? A na kolik alternativní bydlení vlastně přijde? Odpovědi na všechny tyto a mnohé další otázky přinese přednáškový program Festivalu architektury 2023 v sobotu 4. března.

Navíc bude možné se na místě ptát přítomných odborníků. A hlavně si můžete na vlastní oči prohlédnout a osahat konkrétní řešení. „Na výstavě Tiny Houses bude k vidění minimálně desítka reálných domků, které můžete navštívit. Mimo jiné modulární systém od vizovické stavební firmy Koma Modular, posedy od Treebee.cz, dřevěné moduly Fubi Pods, mobilní domek Mobile Hut nebo Domeczech od brněnské firmy Estetico. Přijedou ale také domky ze Slovenska nebo Polska,“ uvedl ředitel veletrhů Martin Škarka.

Festival architektury

Autentickou přehlídku technologií budoucnosti stavitelství nabídne návštěvníkům Festival architektury, který se společně se Stavebním veletrhem Brno koná už potřetí. Během tří inspirujících dnů mohou profesionálové i lidé z široké veřejnosti načerpat inspiraci pro své projekty. Uvidí například živé ukázky robotického tisku betonu i praktickou ukázku modernizovaného stavebního procesu. Odborný program prvního dne se bude podrobně zabývat digitalizací stavebních procesů, tovární prefabrikací napříč materiály, robotikou i neodkladnou adaptací budov na stav energetiky. Sobotní program poradí návštěvníkům, jak si navrhnout půdorys a zrealizovat rodinný nebo víkendový dům, který bude vyhovovat jejich potřebám a zároveň ušetří finance za draze prostavěný, ale špatně využitý prostor. 

Malometrážní bydlení

Návštěvníci se mohou těšit také na 4 ukázkové interiéry s minimální plochou. Zde se lze inspirovat, jak zařídit malý interiér, nebo si alespoň představit, jaké by to bylo v něm žít. Každý interiér má svůj příběh, je určen jinému uživateli, a tak si tu najde téměř každý to své. Navíc bude každý den probíhat komentovaná prohlídka těchto interiérů, kterou povede zkušená designérka Iva Bastlová, jež se na projektu podílí. Na zájemce, kteří potřebují poradit, budou čekat interiérové designérky, které poskytnou bezplatnou úvodní konzultaci.

Nová zelená úsporám

Státní fond životního prostředí ČR patří k tradičním účastníkům Stavebního veletrhu Brno a chybět nebude ani letos. V pavilonu P představí aktuální informace o novinkách v dotacích na úsporné a ekologické bydlení. Populární program Nová zelená úsporám bude pokračovat i v příštích obdobích a nabídne více prostředků pro zájemce o energeticky úsporné renovace a stavby rodinných i bytových domů. Nabídka dotací je rozšířena o podprogram Nová zelená úsporám Light pro domácnosti s nižšími příjmy a seniory.

Více informací najdete přímo na webových stránkách veletrhu.

Foto: archiv redakce

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email