Stavění jako radost i vášeň. Inspirujte se na Stavebním veletrhu Brno 2020

12. 2. 2020

Stavební sezona díky počasí skoro nekončí, ale v zimě si přece jen vybere krátkou pauzu. A právě v jejím závěru, od 26. do 29. února, se na brněnském výstavišti setkají odborníci z řad projektantů, realizátorů staveb, dodavatelů materiálů nebo výrobků a zástupců stavebních řemesel. Kdo se chystá stavět nebo rekonstruovat, má jedinečnou příležitost načerpat informace a získat užitečné kontakty ještě dříve, než vypukne další stavební sezona a odborníci se rozběhnou do terénu. Letos poprvé se připravuje vysoce odborný Festival architektury, který se zaměří na téma, jak stavět a udržet život ve městech v době klimatických změn.

Stavební činnost má obrovský dopad jak na životní prostředí, tak na kvalitu našeho života, přičemž obojí ovlivňuje na dlouhá desetiletí dopředu. Proto je velmi důležité stavět tím nejlepším způsobem, jaký je v dané době možný. Stavaře k tomu tlačí i stále přísnější legislativa vycházející z evropských směrnic. K obavám ale není důvod. Stavební veletrh Brno 2020 návštěvníkům ukáže, že stavět kvalitně a ekologicky může být nejen praktické, ale i krásné. České stavebnictví je na vysoké odborné úrovni a vypořádá se třeba i s novým legislativním požadavkem na výstavbu budov s téměř nulovou spotřebou energie. Přijďte se o tom přesvědčit do pavilonu V brněnského výstaviště, kde od 26. do 29. února vystavuje mnoho firem v čele s oborovými lídry jako Wienerberger, Ytong, Šimbera, Sun System, Schiedel, Ekonomické stavby, Dobré podlahy a další.

Připravovaný ročník Stavebního veletrhu naváže na úspěšné téma zdravého bydlení z minulého roku tématem Vnitřní prostředí budov a tepelný komfort, které se bude prolínat všemi čtyřmi dny veletrhu. „Zahrne oblast kvality života, tedy zdraví, pohodlí, odpočinek a relaxaci, ale i produktivitu, energetickou náročnost či hodnotu nemovitosti,“ přibližuje manažer Stavebního veletrhu Martin Videczky.

Festival architektury

U příležitosti Stavebního veletrhu se premiérově odehraje Festival architektury zaměřený na řešení adaptace měst na klimatické změny. Historicky poprvé se setkají čeští architekti, projektanti a stavitelé nad komplexním tématem udržitelné architektury. „Segment stavitelství čelí zásadní výzvě odpovědnosti za hospodaření se zdroji, ochranu biodiverzity a adaptaci budov i celých měst na změnu klimatu,“ vysvětluje koordinátorka projektu Tereza Sigmundová. Festival architektury se ve dnech 26. – 29. 2. 2020 na brněnském výstavišti stane místem setkání otevřeného dialogu odborníků napříč obory, které přímo ovlivňují proces výstavby. Program každého dne je rozdělen do šesti základních bloků, které se zabývají tématy zelená infrastruktura, hospodaření s vodou, nakládání s odpady a využití recyklace, zdroje a využití energií, stavební inovace a definice udržitelné architektury. Inspirující příklady z praxe představí nejlepší odborníci z Česka, Slovenska i Rakouska. K vidění bude třeba ukázka stavebních prací realizovaných pomocí datových modelů přenesených rozšířenou realitou nebo robotický velkoformátový 3D tisk stavebních celků.

Témata veletrhu

Jednou z možností, jak zlepšit život ve městech, jsou zelené střechy. Jejich instalace podporuje dotační program Zeleň střechám. Obsahově bude toto téma úzce propojeno s hospodařením s vodou a dotačními programy Státního fondu životního prostředí.

Dále se veletrh zaměří na segment topení a chlazení, kde vyzdvihne realizace s ohledem na provozní a energetickou náročnost a moderní systémy a jejich vliv na vnímání teploty člověkem. Stálicí na tomto poli jsou tepelná čerpadla. Svoje vize návštěvníkům představí například společnost Tepelná čerpadla Mach, která si za svého Chameleona loni odvezla Zlatou medaili Stavebního veletrhu. Zájemci najdou v pavilonu V skvělá švédská zařízení Nibe, jejichž součásti vznikají i v České republice. Brněnská firma Green Technology Products zase ukáže tepelná čerpadla IVT, taktéž švédské provenience. Chybět nemůže tradiční vystavovatel ThermWet. A také výrobci tradičních či designových kamen.

Důležité místo bude mít také odvětví větrání a stínění jako jeden za zásadních aspektů pro zdraví a vitalitu člověka. Podrobněji se bude zabývat eliminací rizikových faktorů bydlení jako je tvorba plísní, průvan, přehřívání prostoru nebo nedostatek denního světla. Svoje řešení do Brna přiveze třeba Sun System. S okny vám poradí WindowStar, Sokol-okna-dveře-vrata. Jak vybrat správně stínění se dozvíte v Poradenském centru pro okna a stínicí techniku.

Dřevostavby stále jedou

Součástí Stavebního veletrhu se již tradičně stane veletrh Dřevo a stavby, který na brněnské výstaviště přivádí největší hráče na trhu, například DOMY D.N.E.S., Atrium, Purlive, Vesper Frames, Quickhaus, Moravské dřevostavby, Neat Houses a další. Jejich zástupci vám odpoví na všechny otázky kolem stavby, k níž se přiklání stále více klientů. Že jsou dřevostavby na stabilním vzestupu, potvrzuje Lenka Trandová z Asociace dodavatelů montovaných domů, který momentálně dolaďuje odborný doprovodný program.

Nábytkářský a interiérový MOBITEX

Zvýrazněné téma bude i osvětlení a akustika, které se bude věnovat typům světelných zdrojů, druhům svítidel a jejich rozmístění, barevným úpravám prostor, eliminaci hluku z okolního prostředí i eliminaci přenosu hluku v rámci bytové jednotky. Poslední zmíněné téma bude mít přesah i do veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX, který bude řešit světlo z pohledu designového prvku interiéru. MOBITEX se zaměří také na kvalitní nábytek od českých nábytkářů a zařízení malometrážních bytů. Hlavním tématem jeho doprovodného programu bude výběr kvalitního a zdravotně nezávadného nábytku.

Bezplatná odborná poradenství pro každého

K dispozici vám bude řada bezplatných poradenských center – najdete zde poradenství ke všemu, co souvisí se stavbou a vybavením domu. S právními a technickými problémy vám pomohou ve Stavebním poradenském centru (ČKAIT). Pokud rekonstruujete a přemýšlíte, jak ušetřit, na stánku Státního fondu životního prostředí ČR se dozvíte, na co můžete získat dotaci, jak postupovat či jakých chyb se vyvarovat. Rady na veletrhu získáte i z oblasti vodo-topo, výměny a oprav oken, stínicí techniky, komínů, krbů či českých technických norem. Ohledně návrhů na bydlení se můžete obrátit na architekty. Odborníci veletrhu MOBITEX vám poradí se správným výběrem nábytku.

Pavilon A2 zaplní studentské soutěže na podporu řemesel

Studentské soutěže a ukázky prací učňů a studentů pořádaných na podporu řemesel naleznou své zázemí v pavilonu A2. Konat se zde bude Mistrovství ČR v soutěžích odborných dovedností v oborech vzdělání klempíř, pokrývač, tesař, kominík a čalouník či soutěž Učeň instalatér. Pro firmy působící v těchto oborech se tak „áčko“ stane i místem, kde by si mohly vybrat své budoucí zaměstnance a oslovit je.

Ocenění pro nejlepší exponáty

Součástí Stavebního veletrhu i veletrhu Mobitex je udělování cen pro nejlepší exponáty – Zlatá medaile Stavebního veletrhu, Grand Prix Mobitex a Grand Prix Mobitex student. Kdo ocenění získá letos?

Zázemí Stavebního veletrhu Brno a veletrhu DSB – Dřevo a stavby Brno nalezne v pavilonu V, studentské soutěže a ukázky prací učňů řemeslných oborů se budou konat v pavilonu A2. Veletrh MOBITEX bude mít své místo tradičně v pavilonu F.

Komerční sdělení

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email