Stavitelé dřevostaveb zvyšují kvalitu a varují před katastrofou

24. 2. 2021

Neustálý růst úrovně technologií výstavby, modernizace výrobních postupů či zdokonalování vlastností dřevěných konstrukcí jsou hlavní trendy, podle kterých se v tuzemsku rozvíjí odvětví dřevostaveb. Více než dvacet let v něm působí Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), která sdružuje 25 realizačních firem a bezmála 40 partnerů z řad výrobců stavebních materiálů.

Co se týče vývoje v odvětví dřevostaveb, také v našem časopise jsme v minulých letech informovali o tom, že se stavbám na bázi dřeva v Česku dařilo až rekordně. Jakýmsi milníkem byl rok 2018, během kterého bylo dokončeno 2 945 dřevostaveb v segmentu rodinných domů. Jejich podíl v rámci stavebního trhu se tak dostal na zhruba 16 %. I když bylo za dosud poslední statisticky uzavřený rok 2019 dokončeno celkem 2 796 dřevostaveb, jedná se pouze o mírný meziroční pokles, který napovídá, že zájem o domy s dřevěnou konstrukcí mezi investory nadále přetrvává.

„Přestože celkově došlo mezi lety 2018 a 2019 ve stavebnictví ke stagnaci, naši členové zaznamenali meziročně v průměru zhruba 5% nárůst zakázek. O jejich aktuální vytíženosti svědčí fakt, že pro letošní rok avizovali zaplnění výrobních kapacit na minimálně šest měsíců dopředu. Jsme rádi, že investoři vyhledávají kvalitu a že si stále častěji vybírají firmy, které mají odborné certifikáty. V našem případě to je Dokument národní kvality pro dřevostavby,“ říká Lenka Trandová, ředitelka asociace ADMD, která jedinečný Dokument národní kvality (DNK) vydává ve spolupráci s Výzkumným ústavem dřevařským v Praze již od roku 2006.

Dřevostavby se opět otevřely

Samozřejmě, že i na dřevostavby v minulém roce dopadla pandemie onemocnění Covid-19, která postihla prakticky všechny sféry života a podnikání. Jedním z negativních jevů bylo například zdržení ve vydávání stavebních povolení. „Běžně pracujeme s tím, že vyřízení stavebního povolení pro rodinný dům trvá tři až šest měsíců. Během minulého roku se tato doba prodloužila z důvodu snížené aktivity stavebních úřadů. Došlo tedy k odsunu některých zakázek, ale jinak můžeme říct, že zájem investorů trvá. Stejně tak jsou i banky otevřeny poskytování hypoték,“ pokračuje ředitelka ADMD, jejíž členové se k pandemii postavili se vší zodpovědností.


Celý článek Tomáše Svobody si můžete přečíst v únorovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email