Nechceme být jen výrobcem, ale chceme být odborníkem na danou problematiku

19. 3. 2021

Společnost TOPWET, jejíž historie začala v roce 2005, je známá především jako výrobce prvků a zařízení pro odvodnění plochých střech a také specialista na ochranné systémy proti pádu osob z výšky. V době vzniku již existovala paralelně společnost TOPSET, která se zaměřovala na výrobu parapetů a časem rozšířila sortiment o značku TOPSTEP, což jsou obklady schodišť a schodišťové systémy. V roce 2008 přišel do firmy Tomáš Kunst a v nedávné době došlo v rámci společnosti k několika změnám, které znamenaly jednak fúzi obou výrobních závodů TOPWET a TOPSET, a současně se Tomáš Kunst stal v roce 2019 novým jednatelem firmy.

Jak k tomu došlo, že jste se ocitl právě ve firmě TOPWET, a dnes ji de facto řídíte?

Byla to vlastně jedna velká náhoda. Po téměř 10 letech ve státní správě jsem potřeboval změnu a narazil jsem na inzerát, ve kterém firma hledala obchodně-technického zástupce. Neměl jsem v tomto oboru vůbec žádné zkušenosti, a tak jsem se musel učit všechno od úplného začátku. Ze zpětného pohledu vnímám tento fakt za velkou výhodu. Nejvíc mne naučili sami zákazníci. Hned jsem si vzal volno a šel s nimi pracovat na střechu, abych pochopil, co vlastně budu prodávat. Byla to moje největší zkušenost, protože jsem potom mluvil stejnou řečí. V roce 2010 přišla nabídka od majitelů stát se obchodním ředitelem firmy, a současně jsem dostal možnost stát se spolumajitelem. Pro mne to byla jednak velká motivace do budoucnosti, a jednak jsem to vnímal jako velké vyjádření důvěry. Další zlomový bod přišel o 10 let později, kdy jsem dostal nabídku stát se jednatelem a generálním ředitelem celé společnosti TOPWET.

Struktura a rozsah sortimentu zůstávají nadále stejné?

Ano, pro upřesnění: firma má v současné době čtyři divize. To znamená TOPWET (odvodnění plochých střech), TOPSAFE (ochranné systémy proti pádu osob ze střechy), TOPSET (okenní parapety) a TOPSTEP (schodišťové systémy).

Jaké jsou střechy dnes a jaké byly před 15 lety, změnilo se z vašeho pohledu něco zásadního?

Předně si musíme uvědomit, že rozdělujeme střechy na ploché a šikmé. Jsou totiž naprosto rozdílné, a to jak v materiálech, tak v postupech. Izolace plochých střech je z mého pohledu vysoce odborná „stavařská“ činnost a lidově řečeno izolatéři musí být nejen zruční, ale hlavně precizní. Určitě se vyvíjejí materiály, které se používají, ale skladba střech zůstává v podstatě stejná. Určité pokusy proběhly, například na téma pořadí vrstev, ale bez většího efektu. Standardem je nadále jednoplášťová střecha s klasickým pořadím vrstev…


Celý rozhovor si můžete přečíst v březnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email