Střechy-Fasády-Izolace 4/2020: Speciálním tématem jsou střechy a solární energie

1. 4. 2020

Vážení čtenáři, milí přátelé, dubnové STŘECHY-FASÁDY-IZOLACE se k vám dostávají v těžké době. V průběhu přípravy tohoto čísla vyhlásila Vláda České republiky kvůli pandemii COVID-19 stav nouze a výrazně omezila pohyb osob na celém území státu. Na Slovensku se situace vyvíjela podobně.

Zprávy byly s narůstajícími počty nemocných velmi depresivní. Pak začala doslova roušková hysterie, když se zjistilo, kolik ochranných pomůcek chybí nejen zdravotníkům. A najednou se spojila celá země. Všichni nabízeli pomoc s nákupy, se zajištěním nezbytných věcí pro seniory, tleskali zdravotníkům, šili roušky… Také jsme se v redakci zapojili do šití pro sebe a své známé. Naše nakladatelství MISE navíc v průběhu příprav časopisu do tisku zajistilo ochranné chirurgické roušky, ochranné oděvy a rychlotesty z Lucemburska. Pokud tedy máte zájem o tyto ochranné prostředky, ozvěte se a dejte vědět do redakce.

Nikdo netušil, jak se situace bude vyvíjet dál, a jen jsme doufali, že se omezení nebude týkat později také našich distribučních sítí. Pokud tedy držíte v rukou toto číslo, vše se podařilo a vězte, že už připravujeme do tisku číslo další, tentokrát na téma ŠIKMÉ STŘECHY. Ale přemýšleli jsme v redakci také nad tím, jak pomoci i v jiných situacích nelehké doby, kterou právě prožíváme. A rozhodli jsme se nabídnout naše informační cesty Facebook a webové stránky všem, kdo potřebují rychle zveřejnit důležité informace o činnosti svých firem, o potřebách, o řešeních… Ozvěte se, dejte vědět, co potřebujete, rádi a zdarma pomůžeme a informace zveřejníme. Je opravdu čas si pomáhat.

Dubnové číslo jsme věnovali SOLÁRNÍM ENERGIÍM, které si čím dál tím víc získávají jak u nás, tak i ve světě velkou oblibu. O střešních elektrárnách nejen pro domácnosti, ale i velké firmy píše kolega Tomáš Svoboda. Najdete zde ale také článek o zajímavé solární krytině vyráběné na Slovensku. Fotovoltaika jako běžná součást staveb vyvolává řadu otázek, odpovědi najdete také ve zveřejněném rozhovoru.

Čím dál více mladých lidí uvažuje v poslední době o soběstačnosti a co nejmenší energetické náročnosti bydlení. My přinášíme příběh Pavla Podruha, který si takový dům nejen vysnil, ale už stavbu také realizuje. Příjemné je, že se o své zkušenosti, ale rovněž o projekty a řešení chce zdarma podělit. Na solární energie jsme se zároveň podívali také z hlediska bezpečnosti v rozhovoru s Ing. Milošem Střelkou, náměstkem pro prevenci z Hasičského záchranného sboru MSK. Určitě vás zaujmou také zkušenosti z fungování fotovoltaické střešní elektrárny z Jeseníku nebo poznatky z fungování milionu střech v Kalifornii. Zajímavý je rovněž rozhovor Šárky Seidlerové s fotovoltaickým specialistou Bronislavem Grubrem.

Kromě fotovoltaiky přinášíme ohlédnutí za brněnským stavebním veletrhem, upozorňujeme na různá úskalí používání OSB-desek v dalším pokračování článku. A skalní fanoušky klasické střechařiny jistě zaujme nahlédnutí do opavského Tegularia – sbírky tašek a střešních komponentů – pana Richarda Mlýnka. Bylo se na co dívat a o čem mluvit.

Vážení čtenáři, milí přátelé, věřím, že brzo toto nepříjemné pandemické období pomine a my se vrátíme k obyčejnému životu. Začneme se opět spolu osobně setkávat na různých akcích, výstavách a reportážích, a nebudeme muset proměřovat vzdálenost mezi námi.

Přeji všem hlavně zdraví a optimismus do dalších dnů.

Anna Vidiševská, šéfredaktorka časopisu Střechy-Fasády-Izolace

Z obsahu vydání 4/2020:

Festival architektury 2020 v Brně zaujal a inspiroval, str. 6
Adaptační strategie ve stavebnictví přilákaly laiky i odborníky

Výjimečný příběh výjimečného pokrývače, str. 10
Návštěva v Tegulariu Richarda Mlýnka v Opavě

Střešní elektrárny chtějí nejen domácnosti, ale i velké podniky, str. 13
O zkušenostech významných firem

Solárna krytina vhodná pre novostaby i rekonštrukcie, str. 14
Tašky, ktoré majú budúcnosť

Český soběstačný dům bude stát v jižních Čechách, str. 18
Na začátku byl sen – postavit šetrný dům

Zásah hasičů u fotovoltaiky – je složitější a trvá delší dobu, str. 22
Rozhovor o bezpečnosti fotovoltaických prvků

Novým technologiím se učím celý život, str. 26
Vyrábět elektřinu ze slunce musí člověka bavit

Milion solárních střech, str. 30
V Kalifornii dokázali, že to jde! Inspirace ze světa

Mezi střechami a solárními systémy je obrovská synergie, str. 34
Rozhovor o aktuálních trendech

Nové směry v cihlářském průmyslu, str. 40
Informace z Cechu cihlářů Čech a Moravy

Hydroizolační vrstva v souvrství střešní zahrady, str. 42
Rady a úskalí z přípravy realizace

Náš dům z Písku zabodoval, str. 44
Příklad úspěšné rekonstrukce

Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email