Střechy-Fasády-Izolace 7-8/2020: Letní vydání je zaměřeno (nejen) na atypické střechy

1. 7. 2020

Vážení čtenáři, milí přátelé, nikdy jsem netušila, že dýchání s rouškou na puse a nosu je tak nepříjemné. A tak vítám, jistě jako i mnoho z vás, zrušení této povinnosti a postupné uvolňování všech restrikcí. Jsem ráda, že už se opět můžeme vídat a potkávat bez omezení. Navíc nastává letní období, které jistě všichni využijeme také k procházkám a dovolenkovému režimu. Snad vám tyto dny zpříjemní také letní dvojčíslo našeho časopisu STŘECHY-FASÁDY-IZOLACE.

Poprvé jsme letos 6. června slavili Světový den zelených střech, a to nás v redakci inspirovalo k napsání článku nejen o zelených střechách, ale i fasádách. Zajímavou inspirací jsou totiž pro Vídeňany dotace od města Vídně, které přispívá až 70 procenty na ozelenění vídeňských fasád.

Cílem Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů zachovat řemeslo ve špičkové kvalitě se zabývá článek pod názvem Zlaté české ručičky předvedly, co dovedou. A přinášíme i galerii fotografií jako důkaz. Už teď se ví, že začátkem února se v příštím roce uskuteční jeden z největších střechařských svátků, veletrh Střechy Praha. Organizátoři staví na tom, co se za uplynulých 22 let osvědčilo, ale inspirují se také novými tématy. Můžeme se tedy už dnes na veletrh těšit.

Nejen členy cechu jistě zaujme čtení o dalším zajímavém krajském cechmistrovi. Tentokrát představujeme Zdeňka Oravce z Litoměřic, který se se svou partou spolupracovníků pustil vloni do splavování dřeva, tak jak to dělali naši předkové. Jedním z hlavních témat tohoto čísla jsou Střechy 4.0. Přinášíme proto reportáž Tomáše Svobody z Univerzitního centra
energeticky aktivních budov, které je součástí ČVUT Praha a sídlí v Buštěhradě. Další lahůdkou pro fajnkšmekry bude jistě článek docentky Ing. Šárky Šilarové na téma prosklených střech. Zabývá se v něm zejména energetickými požadavky a stavebně fyzikálními nároky.

O soutěži Zelená střecha roku píšeme v našem časopise pravidelně. Tentokrát přinášíme rozhovor s Ing. Janou Šimečkovou, ředitelkou Svazu zakládání a údržby zeleně, na téma, v čem je letošní 7. ročník jiný oproti minulým letům. Další zajímavá reportáž nese název S kvalitou a slušností nejdál dojdeš a popisuje začátky a rozvoj dnes už renomované klempířské firmy, která odvádí špičkovou kvalitu.

Už v minulém čísle jsme psali o soutěži Česká cena za architekturu, do které se letos i přes koronavirové omezení přihlásilo rekordních 192 děl. Nás zaujal dům, který má nad obytnou částí pod střechou z transparentního polykarbonátu doslova kaktusářský ráj. Stojí v podkrkonošské vesničce Chlum u Hořic. Skleněné fasády nejsou nic nového, ale to, že vlastnosti skla lze měnit pomocí elektrického proudu, už novinka je, a to velmi zajímavá. V podstatě excelentních vlastností skla využívá také horský bivak pro osm osob, který už čtyři roky prověřují povětrnostní podmínky Julských Alp.

Kromě toho přinášíme dva články ze zajímavých rekonstrukcí. Jeden se týká unikátního Horského hotelu a televizního vysílače Ještěd na Liberecku, druhý Jánských Koupelí na Opavsku. A nechybí ani tip na zajímavý střechařský výlet. Tentokrát vás pozveme na zámek Moszna, který se nachází mezi městy Prudnik a Opole ve slezské části Polska.

V neposlední řadě se také na našich stránkách dozvíte, že Česko se podílí na vzniku mezinárodního klasifikačního systému, který umožní všem stavebníkům a také střechařům domluvit se mimo jiné na jednotném názvosloví. Termín povinného používání metody BIM se blíží a Česká agentura pro standardizaci tomu věnuje patřičné úsilí.

Tak, a to by asi už bylo všechno a mně nezbývá než popřát vám pěkné počtení, a hlavně co nejhezčí léto, ať už ho strávíte na střeše, na stavbě nebo někde na dovolené.

Anna Vidiševská, šéfredaktorka

Z obsahu vydání 7-8/2020:

Zelené střechy a zelené fasády mají zelenou, str. 6
O trendech a možnostech v zavádění zeleně do měst

Zlaté české ručičky předvedly, co dovedou, str. 10
Soutěž o mistrovské dílo Cechu KPT

Sýpka u Ludvíka s novou falcovanou strechou, str. 16
Zaujímavá rekonštrukcia vidieckej stavby

Prosklené střechy musí splňovat vysoké energetické…, str. 21
Atypické střechy z pohledu odborníka

Se správnými materiály není třeba dělat kompromisy, str. 26
Neotřelý vzhled jednoduché průmyslové stavby

Soutěž Zelená střecha roku má rekordní počet přihlášených děl, str. 28
Rozhovor s Ing. Janou Šimečkovou, ředitelkou Svazu zakládání zeleně

S kvalitou a slušností nejdál dojdeš, str. 30
O vývoji a plánech zavedené klempířské firmy

Kaktusářský ráj přímo pod střechou, str. 34
O netradičním domě se skleníkem nad obytnou částí

Vlastnosti skla lze měnit pomocí elektrického proudu, str. 36
Skleněné fasády a jejich specifické vlastnosti

Rekonstrukce unikátního Ještědu je zase o krok blíže, str. 40
Unikátní stavba se konečně dočkala

Horský bivak pro osm turistů trůní v Julských Alpách, str. 41
Inspirace ze světa

Česko se podílí na vzniku mezinárodního klasifikačního systému, str. 46
Legislativa z pohledu České agentury pro standardizaci

Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email