Střechy-Fasády-Izolace 9/2020: Zářijové vydání přináší pestrou škálu článků i reportáží

1. 9. 2020

Vážení čtenáři, milí přátelé, začátkem srpna nás všechny zaskočila smutná zpráva. Ve věku nedožitých 89 let zemřel Alojz Kvaššay, uznávaný odborník a skutečný mistr pokrývačského řemesla ze slovenských Malacek. Protože naše redakce měla tu čest s panem Kvaššayem spolupracovat, zavzpomínala na něj kolegyně Šárka Seidlerová, která s ním strávila nemálo času nad rodinnou kronikou této pokrývačské dynastie.

V tomto čísle, které právě držíte v rukou, přinášíme opět zajímavé články a informace. Kolega Tomáš Svoboda navštívil firmu LIKO-S, která vsadila na živé stavby, což jsou domy jako stromy. Proč k tomu došlo a jak tato myšlenka vůbec vznikla, se dočtete na straně 5.

Soutěž ART OF ZINC, která oceňuje kvalitní řemeslníky a nejlepší klempíře, proběhla letos posedmé a my už známe a přinášíme výsledky. Zároveň byl vyhlášen 8. ročník pro objekty realizované během roku 2020 a organizátoři se těší na přihlášené stavby. Velmi čtené a ceněné jsou rady odborníka Ing. Marka Novotného, který se v aktuálním zářijovém čísle věnuje asfaltovým hydroizolacím – konkrétně krokodýlingu (rozevírání vrchní asfaltové vrstvy).

Nejraději mám práci odvedenou poctivě a s řemeslnou ctí, říká další z osobností Cechu klempířů, tesařů a pokrývačů, přednosta Prahy a Středočeského kraje Jaroslav Kousal, kterého představujeme v našem seriálu.

Některé stavby člověk okem ani nepostřehne, jiné se vyloupnou a zazáří. A nejde je přehlédnout. Patří k nim určitě bledě zelená klasicistní budova z třicátých let minulého století v Kuníně, kolem které jsem nejednou projížděla a pozorovala, jak se rekonstruuje do krásy. Titulek článku „Objekt jako z pohádky se pyšní moderní krytinou“ je tak opravdu výstižný.

Jistě zaujme i reportáž z prvního Střechařského festivalu, který se začátkem srpna konal v areálu Kamínka nedaleko Kroměříže. Účastníci si zde mohli vyzkoušet a porovnat tradiční pokrývačské pracovní postupy s novými, které více využívají moderní techniku. A měřil se nejen čas, ale také hmotnost materiálu vyneseného na střechu.

V zářijovém čísle nechybí ani zajímavé, a jak já říkám, „rekreačně“ využívané střechy. Jednou z nich je pražská střecha Radost, na které nechybí bar, posezení a hezké výhledy na Prahu. Úžasné výhledy, tentokrát ale na Ostravu, nechybí ani střeše výškového domu P10K z šedesátých let, která se po letech vrátila k původnímu využívání – odpočinku a trávení volných chvil svých obyvatel.

O tom, že cesty ke střechařské práci nemusí být přímočaré, svědčí další pokračování seriálu Žijeme naplno. Životní pouť Kamila Peterky je nesmírně zajímavá a rozhovor, který v tomto čísle přinášíme, určitě obohatí i naše čtenáře.

Hrad Helfštýn byl v hledáčku naší redakce už několik let, i proto snad vás zaujme článek Tomáše Svobody o dokončení unikátní záchrany hradního paláce. Píšeme také o záchraně další památky, strojovny Michálka v Ostravě-Michálkovicích. Památkáři dokončili svoji práci, vše pečlivě zdokumentovali a rekonstrukci a přestavbě na školicí centrum už nic nebrání.

Milovníci historických staveb si jistě rádi přečtou i další pokračování Ing. Antonína Paryse o kostele svatého Jana Křtitele v Hradci Králové, článek Zdeňka Svobody o přestavbě bývalých ostravských městských jatek a od stejného autora o přeměně jednoho starého zchátralého mlýna na „nemlýn“ v Kravařích.

Zdá se mi, že dny běží jako splašené a nějak příliš rychle se přehupujeme do dalšího měsíce. Mnozí z vás už mají po dovolené a snad nabrali dostatek sil do dalšího období. Ale jsou i tací, kteří se na odpočívání teprve chystají. I měsíc září má své neodolatelné kouzlo.

Ať už vás, milí čtenáři, naše zářijové vydání zastihne na střeše, na stavbě nebo na dovolené, přeji vám všem hezké pohodové zářijové dny.

Anna Vidiševská, šéfredaktorka

Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email