Střechy lákají nejen odborníky, ale i turisty!

12. 8. 2019

O tom, že střechy kromě technické funkce skrývají také velký kulturní a společenský potenciál, nás mohla přesvědčit třeba o reportáž o využití střech pražského paláce Lucerna, kde se pořádají nejrůznější akce a setkání. Z objevování krás střech a světa pod nimi se postupně stává trendová záležitost, která je zejména v zahraničí součástí turistického ruchu.

Fenoménem v mnoha zemích jsou střešní procházky neboli „rooftop tours“, jejichž organizátoři z řad cestovních agentur či lokálních spolků lákají na krásné a neobvyklé výhledy na historická centra měst i významné památky. Jelikož výstup na střechu vyžaduje i určitou fyzickou kondici, je přirozené, že taková procházka zároveň nabízí sportovní zážitek s trochou dobrodružství a adrenalinu.

Například ve Stockholmu, odkud pochází úvodní snímek, mají s takovými procházkami více než desetileté zkušenosti. Díky systému bezpečnostních lávek, jisticích prvků a proškolených průvodců turisty provádějí po šikmých střechách budovy městského soudu, dříve parlamentu, na ostrově Riddarholmen, odkud je unikátní výhled na švédskou metropoli.

Na podobné „tours“ mohou nejen milovníci střech, ale všichni, kdo mají pro strach z výšek uděláno, vyrazit také v centru Petrohradu či v Seville, kde je zpřístupněna střecha gotické katedrály.

Slabším povahám můžeme v rámci tipů na letní dovolenou doporučit ploché, a tedy bezpečnější, střešní terasy newyorských mrakodrapů či pařížského Montparnasse Tower.

V Česku může být kromě Lucerny alternativou, ovšem bez modrého nebe nad hlavou, procházka po vzácných historických krovech města Chebu, které veřejnosti ukazuje tamní nadační fond.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email