Zaujalo nás: Zelené střechy dál rostou, obrat odvětví přesáhl 400 milionů

11. 9. 2019

Jako v předchozích letech, i v letošním roce zjišťovala odborná sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně (SZÚZ) celkovou výměru zelených střech zrealizovaných na území České republiky. Měření proběhlo na základě množství dodaného střešního substrátu, který je klíčovým komponentem vegetačních střech.

Celková plocha zrealizovaných zelených střech za rok 2018 v České republice činila přibližně 247 000 m2, což odpovídá 5,5násobku plochy Václavského náměstí, či 9 km dlouhému úseku dálnice nebo 23 fotbalovým hřištím. Oproti roku 2017, kdy přírůstek plochy zelených střech činil 195 000 m², se jedná o meziroční nárůst o více než čtvrtinu.

Extenzivních zelených střech bylo v roce 2018 zrealizováno 194 000 m2 a představovaly tedy 77 % všech vegetačních střech. Intenzivních zelených střech přibylo 53 000 m2, což odpovídá 23 % celku. Tento poměr se ve srovnání s předchozím rokem nezměnil. Hlavními důvody pro větší zastoupení extenzivních zelených střech zůstávají nižší pořizovací náklady, nižší náklady na údržbu a minimální potřeba dodatečné závlahy.

Firmy zabývající se realizacemi zelených střech jsou nejčastěji drobní podnikatelé a malé a střední firmy. Mezi výrobci materiálů pro zelené střechy je zastoupena celá škála velikostí firem: drobní specializovaní podnikatelé, malé a středně velké výrobny i nadnárodní dodavatelé ze zahraničí.

Obor zelených střech v roce 2018 zaměstnával 390 pracovníků na pracovních pozicích souvisejících s návrhem, přípravou, realizací, údržbou a na pracovních místech u dodavatelů (výroba, prodej či zákaznická podpora).

Celkový obrat českého odvětví zelených střech v roce 2018 činil 414 milionů korun, což představuje růst 24,3 % oproti předchozímu roku. Pro srovnání lze uvést, že v témže roce rostla stavební produkce o 8,4 % (ČSÚ, 2019). Odvětví zelených střech tedy rostlo třikrát rychleji.

Rychlý růst oboru vegetačních střech je dán především těmito faktory:

Čerpání levných hypoték z předchozích let
Pokračování růstu na trhu nízkoenergetických staveb a rozšiřování dotací na zelené střechy z programu Nová zelená úsporám
Rostoucí obliba udržitelného stavebnictví a používání přírodních materiálů
Rostoucí povědomí veřejnosti o změnách klimatu, které dokládala mimořádná sucha a letní vedra v roce 2018
Větší mediální zájem o dopady změny klimatu na Českou republiku
Zvýšené povědomí veřejné správy o zelené infrastruktuře ve městech

Více informací k tématu najdete na webu: zelenestrechy.info

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email