Střecha věže Jakobínka je kompletně opravená, má i novou ozdobu

12. 9. 2019

Osazením plechové ozdoby na vrcholek věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou ve středu 11. září 2019 památkáři definitivně ukončili opravu její střechy. Makovice ukrývá i poselství pro budoucí generace.

Špičku kuželovité střechy se šindelovou krytinou krášlí plechová makovice, ozdobná špička dlouhá 120 centimetrů. „Středověkou podobu věže neznáme. Při experimentu jsme se inspirovali její předchozí obnovou, ke které došlo po velkém požáru v roce 1522. Podobu střechy i makovice jsme odvodili z renesančního tvarosloví, při výběru vhodné krytiny jsme vycházeli z nejstarších ikonografických pramenů,“ uvedl stavební technik David Říha z Národního památkového ústavu (NPÚ).

Do makovice byla vložena i schránka se vzkazem pro budoucí generace. Kromě pamětní mince hradu Rožmberk a jedné Koruny české obsahuje i zmenšené kopie pozvánky z roku 2015, kdy byla akce zahájena stavbou dřevěného vřetenovitého lešení, a banneru, který po celou dobu opravy visel na místě a informoval návštěvníky.

„Součástí je i digitální médium s kompletními daty o obnově Jakobínky, jehož čitelnost bude pro budoucí generace výzvou,“ doplnil ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích a hlavní koordinátor projektu Petr Pavelec s tím, že nechybí ani vstupenka na hrad Rožmberk se symbolickým časem za minutu dvanáct, který odkazuje na fakt, že Jakobínka byla na seznamu nejohroženějších kulturních nemovitých památek a její záchrana proběhla na poslední chvíli.

Poselství na proužcích papíru zanechal i stavební technik David Říha, který stojí u obnovy Jakobínky od roku 2017. „Oficiálních informací bude v archivech dostupných dost, proto jsem sepsal zprávu o průběhu obnovy věže z osobního pohledu,“ dodal Říha.

Nová střecha věže Jakobínka svírá úhel šedesát osm stupňů a pokrývá ji tři sta metrů čtverečních šindelů z modřínového dřeva. Výška střechy včetně makovice je jedenáct metrů. Celková výška věže atakuje hranici čtyřiceti metrů. V následujících dnech proběhne demontáž tří horních pater dřevěného vřetenovitého lešení a bude se pokračovat výstavbou dřevěného vyhlídkového ochozu. Ten bude ve výšce dvacet osm metrů a návštěvníci na něj poprvé vstoupí na jaře 2020.

Zdroj: zpráva Národního památkového ústavu

O záchraně věže Jakobínka i dalších unikátních projektech z oblasti obnovy památek píšeme také na stránkách časopisu Střechy-Fasády-Izolace. V aktuálním vydání najdete mimo jiné článek o práci tesařského mistra Petr Růžičky, který se podílel právě na opravách Jakobínky.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email