Tesařské hoblíky Mafell ZH205, ZH245 a ZH320

26. 1. 2022

Třetím výrobkem, který představíme v rámci našeho seriálu o produktech německé firmy Mafell, je řada tesařských hoblíků ZH205, ZH245 a ZH320.

Je několik základních strojů, bez nichž se žádná tesařská parta při svojí práci neobejde, a mezi ně se bezesporu řadí právě tesařský hoblík. Ať už se jedná o hoblované konce vaznic nebo krokví, tak v poslední době velmi oblíbené pohledové konstrukce na přístřešcích a altánech, ale dosti často se objevují i kompletně pohledové krovy s nadkrokevní izolací.

Mafell v tomto směru nabízí tři základní velikosti hoblíků s šířkou hoblování 208 mm, 248 mm a 320 mm. Všechny typy jsou osazeny výkonnými motory CUPREX vyznačujícími se velkým krouticím momentem a výkonem optimalizovaným pomocí digitální elektroniky, která se postará nejenom o pozvolný rozběh motoru, ale i o konstantní otáčky v případě zatížení, jejich snížení při volnoběhu a ochranu proti přetížení. Pevná ale přesto lehká slitina, tvořící robustní konstrukci stroje, pak sníží námahu tesaře při častém používání.

Otočný prvek pro nastavení velikosti třísky.

Obě menší varianty hoblíků umožňují velikost třísky v rozmezí 1 až 4 mm, u největší verze ZH320 je možné nastavit maximálně 3 mm. Hoblování zajišťuje dvojice výměnných oboustranných hoblovacích nožů osazených na hoblovacím válci. Rychlobrzda zastaví hoblovací válec v několika sekundách. Je to pouze detail, ale důležitý pro bezpečnost při hoblování. Tříska je odváděna do kónicky se rozšiřujícího výfukového tubusu a její proudění ven je ještě podpořeno rotujícím přifukováním odpadního vzduchu z chlazení motoru. Díky tomu ani v případě mokrého řeziva a maximální třísce nedochází k ucpávání hoblíku, což je velká přednost ve srovnání s konkurenčními stroji. Na tento tubus je možné napojit i odsávací hadici.

Široký kónický tubus odvodu třísek.

Všechny stroje mají 10 metrů dlouhý přívodní kabel a výklopnou rolničku jako boční doraz zajišťující maximální využití hoblovací šířky stroje. Pro uchopení a pohodlné držení hoblíku je osazeno velké ergonomické madlo. Snížení nákladů hoblování je možné docílit zakoupením cenově zvýhodněného balení tří sad nožů. Excelentní výkon, nízká hmotnost a perfektní odvod hoblin – to jsou hlavní přednosti hoblíků Mafell, které si můžete nechat předvést, vyzkoušet a samozřejmě i zakoupit ve školicím centru Mafell Tábor nebo u některého z dalších prodejců Mafell.

Hoblík při práci.

Základní parametry strojů Mafell ZH 205 / ZH245 / ZH320

Šířka hoblování (mm): 208 / 248 / 320

Maximální tříska (mm): 4 / 4 / 3

Jmenovitý příkon (W): 2 300 / 2 300 / 2 700

Hmotnost (kg): 12,5 / 13,2 / 14


Článek Jiřího Bartoše původně vyšel v lednovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email