Otočné betonové stěny budou výzvou při přestavbě ostravských jatek

9. 4. 2020

Očekávaná rekonstrukce historické budovy jatek v centru Ostravy je tady. Provádět ji bude společnost Zlínstav, která v pondělí 6. dubna převzala stavbu. Památkově chráněný objekt se bude přestavovat na galerii podle návrhu polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczneho, vzešlého z architektonické soutěže vyhlášené v roce 2017.

Zlínstav vyhrál výběrové řízení nejnižší nabídnutou cenou ve výši necelých 206 milionů korun s DPH. Pro letošní rok je na práce vyčleněno téměř 100 milionů korun. Zbývající prostředky budou zahrnuty do rozpočtu města pro rok 2021.

Zásadní podíl na projektu k provedení stavby má ostravská kancelář MS – projekce pod vedením Jaroslava Habrnala. Přestavba jatek na výstavní prostor současného umění by měla být hotova do konce příštího roku. A to navzdory aktuálnímu vývoji ohledně šíření nového typu koronaviru a onemocnění Covid-19.

Stavbu máme v tuto chvíli zajištěnou, situace se sice vyvíjí, nicméně nepředpokládám, že by pandemie měla mít na rekonstrukci zásadní dopad. Zahajovací, demontážní a bourací práce budeme realizovat převážně vlastními silami s omezeným rozsahem subdodávek. Je to zajímavý projekt, který je pro nás výzvou, přičemž jednou z těch největších jsou otočné stěny, které nejsou standardním prvkem běžně používaným ve stavebnictví,“ dodal Marek Podzemný, výrobní ředitel a místopředseda představenstva společnosti Zlínstav.

Nová jatka bude tvořit šest výstavních sálů, které mohou být navzájem propojeny nebo mohou fungovat samostatně. Díky otočným stěnám bude do výstavního prostoru začleněno i venkovní prostranství.

V galerii moderního umění se promění celkem pět na sebe navazujících částí objektu různého stáří, konkrétně původní chladírny, nové chladírny, vepřové porážky a zastřešené atrium. Demolice čeká provozní budovu z roku 1926, která je v neudržitelném technickém stavu, následovat bude její nová výstavba.

Aktivity na záchranu areálu zahájila Ostrava bezmála před pěti lety. Historický objekt odkoupila od společnosti Bauhaus spolu s dřívějším hobbymarketem a přilehlými pozemky v listopadu 2016 za 80 milionů korun.

Zdroj: tisková zpráva magistrátu města Ostravy

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email