Unikátní záchrana hradního paláce na Helfštýně jde do finále

21. 7. 2020

V průběhu srpna budou dokončeny práce na záchraně a zpřístupnění renesančního paláce na hradě Helfštýn. Během července o tom informoval Olomoucký kraj, který do projektu investoval zhruba 83 milionů korun a jehož radní schválili provedení posledních drobných úprav.

O obnově paláce se diskutovalo dvacet let. Střecha mu ale chybí už více než dvě století. Pokud jsme stavbu chtěli zachránit, nemohli jsme déle čekat,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast financí Jiří Zemánek.

Projekt zahrnoval zastřešení objektu, využití velkých místností pro expozice a vybudování nového prohlídkového okruhu. Architekti při výběru materiálů volili především beton a kov. Na střechy použili pískované sklo a nad prostor považovaný za bývalou kapli čiré, které symbolizuje otevřené nebe.

Zvolené řešení považuji za citlivé k původní stavbě, navíc Helfštýn díky němu získá potřebné výstavní prostory. Kromě příspěvku k obnově historické památky tím zároveň investujeme do cestovního ruchu v regionu,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast památkové péče Petr Vrána.

Helfštýn je jednou z nejnavštěvovanějších památek na území Olomouckého kraje. Například v minulém roce sem i navzdory omezením, která souvisela právě s rekonstrukcí paláce na posledním hradním nádvoří, zavítalo na 70 tisíc turistů.

Bližší informace o finiši stavebních prací přineseme v některém z dalších vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, který záchranu paláce na Helfštýně dlouhodobě sleduje.

https://www.strechy-fasady-izolace.cz/reportaze/navstivili-jsme-hrad-helfstyn-dostava-nove-strechy-i-lavky-pro-turisty/

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email