Zaujalo nás: Kaktusářský ráj přímo pod střechou

20. 7. 2020

Podkrkonošská vesnice Chlum u Hořic má zvláštní raritu. V jejím katastru stojí netradičně řešený rodinný dům, který má nad obytnou částí skleník plný kaktusů. Přímo kaktusářský ráj.

Projekt na tento originální dům je z dílny architektonického studia vedeného architekty Richardem Hegerem a Davidem Kazickým. Původně soukromý investor počítal jen s třetinovým výměrem pozemku, ale během práce na projektu se mu podařilo koupit i sousední sad. Plocha stavebního pozemku se tak ztrojnásobila, architekti se mohli rozmáchnout a dům umístit doprostřed sadu. „Součástí zadání byl také návrh skleníku na kaktusy se zhruba stejnou plošnou výměrou jako vlastní dům,“ uvedl Ing. arch. David Kazický. Projekt byl hotový v roce 2014, realizace originálního rodinného domu byla dokončena o čtyři roky později.

Dům se skládá ze dvou základních konstrukčních částí: z obytného přízemí a skleníku v patře. „Obě patra jsou konstrukčně i funkčně oddělena. Základním nosným prvkem spodní obytné části jsou zděné stěny doplněné ocelovými sloupy, svázané betonovým pohledovým věncem. Strop je dřevěný z KVH-profilů. Obecně bylo snahou nechávat konstrukce pohledové. Konstrukce skleníku je z co nejsubtilnějších ocelových profilů a byla montována na místě,“ sdělil architekt.

Originální je také dispozice domu. Do spodní obytné části se vchází z jihu přes krytou terasu. Vstupní hala obytné části je vizuálně i funkčně plynule propojena s hlavním obytným prostorem a v případě potřeby může být oddělena těžkým závěsem. Klasická předsíň nebo hala, které v domě běžně slouží jako distribuční místnost do dalších částí domu, zde není.

Z každé místnosti rovnou do sadu

Součástí obytného prostoru v prvním podlaží je také kuchyňský ostrov. Technické zázemí domu a pracovna se nachází v jižní části domu. Ložnice, šatna a hlavní koupelna jsou naopak situovány do severní části domu. „Celý vnitřní obytný prostor domu je maximálně otevřen do sadu prostřednictvím velkoformátových posuvných dveří, které během většiny roku slouží jako hlavní filtr mezi exteriérem a interiérem. Orientovány jsou převážně na východ a západ,“ popisuje Ing. arch. Kazický. Unikátní výhled ze všech místností do sadu tak obyvatelům nic neruší.

Skleník na kaktusy se rozprostírá na celé ploše druhého podlaží nad obytnou částí. Uzavírá jej polovalbová střecha z dutinkového polykarbonátu. Vystoupat do něj lze z jižní části domu po elegantním jednoramenném ocelovém schodišti doslova suchou nohou, protože terasa po celém obvodu domu je svrchu kryta přesahem střechy skleníku. To zároveň umožňuje vzít si židličku a posedět v kterékoliv části terasy za jakéhokoliv počasí.

Dům je navržen jako zděný, nízkoenergetický. Hlavním konstrukčním materiálem jsou keramické tvárnice. Vnitřní pohledová nosná akumulační stěna je obložena pískovcem. Fasáda je provětraná, z modřínu, z vertikálně kladených prken. Modřín je ponechán ve své přírodní podobě. Okna jsou hliníková, s izolačním trojsklem, rámy oken jsou v barvě přírodního hliníku.

Konstrukce skleníku je ocelová – montovaná. Povrchová úprava konstrukce je pozink natřený bílou barvou. Jako krytina je použit dutinkový čtyřkomorový transparentní polykarbonát, který není v délce dělený. Délka jednotlivých desek je zhruba 8,5 m. Podlaha ve spodní části je epoxidová stěrka. Ve skleníku je pouze epoxidový nátěr.

Celý článek si můžete přečíst v letním vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email