Užijte si (nejen) večerní vyhlídku ze střechy Národního zemědělského muzea

18. 8. 2020

Až do konce září si můžete jedinečnou vyhlídku na Prahu ze střechy Národního zemědělského muzea vychutnat i ve večerních hodinách, a to každý čtvrtek od 17.30 do 21.30 hodin. Dospělí zaplatí za večerní vstup do střešní expozice 50 Kč, děti a mládež do 18 let a senioři nad 70 let mají vstup zdarma.

Střešní zahrada pražského Národního zemědělského muzea, která je běžně přístupná od úterý do neděle (vždy od 9 do 17 hodin), představuje zcela unikátní koncept. Najdete na ní políčko se zemědělskými plodinami, včelí úly, trávník k posezení nebo na piknik i panelové výstavy. A nezapomenutelný výhled na Prahu, který je jedním z nejkrásnějších v celém hlavním městě, protože odtud lze dohlédnout na všechna významná místa historie i současnosti.

Co roste na poli

Na střešním políčku se ve spolupráci s vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby pěstují ukázky zemědělských plodin, jako je pohanka, proso, mák, len či konopí, k vidění jsou také různé druhy obilnin – pšenice, dvouzrnka, oves či ječmen. Plodiny se obměňují podle ročního období, talže políčko se proměňuje v čase.

Ukázky jsou zlomkem široké škály rostlin, které lidé pěstují nebo dříve pěstovali pro svou obživu, jako krmivo pro hospodářská zvířata či jako průmyslovou surovinu. Většina vysetých plodin je vhodná pro pěstování v klimatických podmínkách České republiky, některé, jako například sója, se pěstují v zemích našich sousedů.

Výhled na město navíc evokuje řadu otázek. Jak by vypadal život ve městě bez zemědělství? Předpokládá se, že do roku 2030 bude téměř 60 % světové populace žít ve městech. Přemístí se sem i zemědělství? Bude vertikální farma efektivnější než zemědělské pole?

Zdroj: Národní zemědělské muzeum

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email