Nádhera! Místo lepenky budou na střeše historického stavení došky

25. 8. 2020

Na webových stránkách Národního památkového ústavu (NPÚ) byla v minulých dnech zveřejněna zpráva o rekonstrukci střechy a střešní krytiny obytného stavení selského dvora U Matoušů v Plzni – Bolevci, kde provizorní lepenkovou krytinu postupně nahrazují původní slaměné došky.

Realizace, kterou od poloviny srpna provádějí specialisté z jihomoravské Hroznové Lhoty pod vedením Františka Pavlici mladšího, by měla být hotová počátkem září. Slaměné došky, jejichž výrobě a pokládce se František Pavlica se synem věnují jako jediní v Česku, vyrábějí stále tradičním způsobem, a to včetně přípravy základního materiálu, kterým je žitná sláma.

„Obilí zasejeme, sklidíme starým samovazem z roku 1962, poskládáme a svážeme do kopek zvaných mandelky a nákladním autem převezeme domů. Tady se nejprve obilí po svazcích vymlátí na staré mlátičce rovnomlatce z roku 1925 na elektrický pohon, aby sláma nebyla rozdrcená. Potom brigádníci vyrábějí samotné došky, kdy se určité množství slámy vloží do dřevěné formy a sváže se slaměným povříslem“, uvedl František Pavlica mladší.

Na střechu se došky upevňují rovněž slaměným povříslem a přivazují se nejen k dřevěné střešní lati, ale i k sousednímu došku tak, aby se vzájemně překrývaly. Vrstva slámy v došku dosahuje tloušťky 40 až 50 cm a délka stébla před finální úpravou je zhruba 130 cm. „Nakonec se došky zařezávají a češou, aby to vypadalo vizuálně pěkně, a na vrchol střechy se pokládá ještě hřeben“, doplnil František Pavlica mladší s tím, že životnost doškové střechy je 15 až 20 let v závislosti na povětrnostních vlivech.

Pokrýt 400 metrů čtverečních slaměnými došky podle něj zabere čtyřem řemeslníkům čtrnáct dní. Cena za výrobu došek, kterých bude potřeba kolem 6 tisíc kusů, a jejich pokládku, vyjde na přibližně 800 tisíc korun.

Zdroj: Národní památkový ústav

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email